Türkiye ilaç piyasasında bulunan naproksen sodyum tabletleri üzerinde çalışmalar
The Studies on the naproxen sodium tablets available on the Turkish drug market
- Tez No: 31600
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VI- ÖZET Bir ilaçta bîyoyarai anımı en çok etkileyen faktörlerin başında etken maddenin özellikleri yanında, farroasötik formdaki yardımcı maddeler ve imalat teknolojisi olduğu bilinmektedir. Bir formülasyonda yardımcı maddeler etken maddenin fiziksel ve f izikokimyasal özelliklerini etkilemekte, biyoyayarar 1 anımı değiş tirebilmektedirler. Türk ilaç piyasasında mevcut naproksen sodyum tablet prepa- ratları ile tarafımızdan geliştirilmiş yedi adet tablet formulas- yonu üzerinde fiziksel ve f izikokimyasal yönden karşılaştırmalı kalitatif ve kantitatif değerlendirmeleri yapılmıştır. Geliştirilen tablet formülasyonl arında değişik dağıtıcı komponentler kul lanılmıstır.Bir tanesinde dağıtıcı kullanılmamış tır. Kullanılan dağıtıcılar mısır nişastası, Primojel,Sta-Rx 1500 Esma spreng, Ac- Di- Sol, Kollidon CL'dir. Sonuç olarak kendi geliştirdiğimiz naproksen sodyum tablet leri ile piyasa preparatları arasında anlamlı farklılıklar bulun mamıştır. Ancak kendi geliştirdiğimiz formülasyonl ar içerisinde özellikle, tabletlerde kullanılan Ac -Di -So 1, Primojel, Esma spreng ve Sta- Rx İ500 adlı dağıtıcıların formülasyonl arımızda Dİdukca anlamlı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Hazırladığımız deği şik dağıtıcı içeren formülasyonl ardan F3 formülü, her iki piyasa preparatları olan Pl ve P2 ile çok yakın değerler sağlamaktadır. Netice olarak piyasa preparatları ile kendi geliştirdiğimiz for- mülasyonlar arasında oldukça uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. - 71
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY THE STUDIES ON THE NAPROXEN SODIUM TABLETS AVAILABLE ON THE TURKISH DRUG MARKET 1 1 '5 known that the roost affective factors for the bioavailability of a drug are excipients inpharroaceutical form and production technology besides the specifications of effectual substance. In a formulation, excipients affect physical and physiochemical characteristics effectual substance. Qualitative and quantitative evaluations were done on naproxen sodium tablets evailable on the Turkish drug market and seven tablets formulations developed by us coroperatively. Different disentegrant components were used in developed tablet formulations. In one of these formulations disentegrant wasnot used. The disentegrants used in these formulations are corn starch, Primogel, Sta- Rx 1500, Esma spreng, Ac-Di-Sol, Collidon CL. As a result significant differens were not found between naproxen sodium tablets developed by us and marked tablets. But we found out that among the formulations by as, especially the disentegrants called Ac- Di- Sol, Primogel, Esma spreng and Sta- Rx 1500, which are used in tablets gave rather significant results. Among the formulations containing different disentegrant, F3 formulations provides approximate datas to both PI and P2 marked tablets. In conclusion appropriate results were obtained between marked products and formulations developped by us. - 72 -