Nevşehir ve civarı yeraltı şehirlerinin genel özellikleri
General characteristics of the underground cities located in Nevşehi̇r and neighborhood
  1. Tez No: 596985
  2. Yazar: MUSTAFA SINIKSARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma, Nevşehir ve civarında bulunan yeraltı şehirlerinin genel özelliklerini içerir. Nevşehir'in yanı sıra, Kapadokya coğrafyası içerisindeki diğer illerde de bilinen bu yapıların en yoğun yayılım gösterdiği alan, Nevşehir ve ona bağlı ilçelerdir. Çalışmada Nevşehir tarihi içindeki süreçte yeraltı şehirlerinin kullanımına dair izler aranmış, bu amaçla kaya oyma yapılar ile ilgili yazılı ve görsel kaynaklar taranmıştır. Daha sonra bölgede yer alan bu yapıların her biri ziyaret edilip, detaylı bir şekilde fotoğraflanmıştır. Birbirleri ile olan benzerlik ve farklılıklar vurgulanarak anlatılmaya çalışılmıştır. Tüm bu araştırma sonrası çalışmama bölgenin coğrafi yapısı ve bölge tarihi ile başlanmış ve bu süreçte yeraltı şehirlerinin kullanımı ile her bir yeraltı şehrinin genel özellikleri açıklanmış ve tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes general characteristics of underground cities in and around Nevşehir. The areas in which these underground cities, which are also well-known in other provinces in Cappadocia region along with Nevşehir, are most densely distributed in Nevşehir and its districts. In this study, traces of the usage of underground cities throughout the history of Nevşehir were searched, and in accordance with this purpose, a literature review involving both written and visual resources related to rock carved structures were made. Afterwards, each of these underground settlements were visited and photographed in detail. The similarities and differences between these settlements were emphasized. After all, my study started with the geographical structure and the history of the region, and then the general characteristics of each of these underground cities together with their usage were explained and introduced.