78 numaralı Mühimme Defteri'nde (H.1018/M.1609-1610) yer alan Karaman Eyaleti'ne ait hükümlerin tasnif ve tahlîli
The analysis and evaluation of the provisions of Karaman Province in The Muhimme Book No.78 (H.1018/M.1609-1610)
  1. Tez No: 596984
  2. Yazar: DİLEK KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 78 Numaralı Mühimme Defteri'ne (h.1018/m.1609-1610) göre Karaman Eyaleti'ne ait hükümler, dönemin ahvali içerisinde tasnif ve tahlîl edilmeye çalışılmıştır. Hükümlerin muhteviyatını umumiyetle ehl-i örf, ehl-i şer ve Celâli eşkıyasının reaya ve devlet görevlilerine yaptıkları zulümler oluşturmaktadır. Buna karşın eşkıya ve reayadan tüfeklerin toplattırılması, eşkıyanın affedilip vazife verilmesi şeklinde asayiş önlemleri alınmıştır. Ayrıca vakıf müessesesini olumsuz etkileyecek vakıf malına ve reayasına yönelik yolsuzluk ve şekavetler göze çarpmaktadır. Osmanlı ekonomisinin bozulduğu bu dönemde, gayr-i kanuni vergi ve terekelerin zapt edilmesi ile karşılaşılmış devletin vergileri arttırma çabaları ise sonuçsuz kalmış, müteveffa ehl-i örf ve katledilen eşkıyanın mallarının hazineye intikalini içeren emirler gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze and evaluate the provisions of the Karaman Province within the context of the period according to the Muhimme Book number 78 (h.1018/m.1609-1610). The nature of the provisions generally included oppression of state officials by transgressors of customary law, transgressors of religious law, and Celali bandits. However, security measures have been taken in the form of collecting rifles from bandits, forgiving bandits and providing them with tasks. Additionally, corruption and brigandage towards foundation assets and people which would affect the foundation negatively are seen. At a time when the Ottoman economy was deteriorating, illegal taxes and restraining assets were faced; the state's efforts to increase taxes were inconclusive, and orders stating the transfer of the assets of late state officials and executed bandits to the treasury were sent.