Türk katma değer vergisi iade sisteminin analizi
An analysis of Turkish value added tax refund system
- Tez No: 596988
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Katma değer vergisi, Türk Vergi Sistemi'nde 1985 yılından itibaren uygulanmaktadır. KDV, gerek ilgilendirdiği mükellef sayısı, gerekse de vergi gelirleri içerisindeki payı ve bütçe gelirlerine olan katkısı itibariyle, en önemli vergi türlerinden birisi olarak kabul görmektedir. Türk Katma Değer Vergisi'nde vergi iadesi müessesesi, günümüzde çok sayıda mükellefin muhatap olduğu ve iade edilen vergi tutarlarının önemli seviyelere ulaştığı bir uygulamadır. KDV iadesi hakkı sağlayan işlemler beş temel gruba ayrılmaktadır. Bunlar; tam istisnalardan kaynaklı işlemler, indirimli orana tabi işlemler, tevkifata tabi işlemler, fazla veya versiz ödenen vergiler ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklı işlemler olarak ifade edilmektedir. Türk KDV İade Sistemi, uygulanmaya başladığı dönemden bugüne kadar, sürekli sorun yaratan bir konu olarak karşımıza çıkmıştır. Yapılan tüm düzenlemeler ve alınan tüm tedbirlere rağmen işlemin tarafları şikayet etmekten vazgeçmemişlerdir. Bu kapsamda, günümüzde halen devam eden sorunlar olarak kabul edilen; haksız vergi iadesi alma girişimleri, devreden KDV'nin iade edilmemesi sorunu, vergi idaresinde yaşanan aksaklıklar ve yeminli mali müşavirlik uygulamasında yaşanan sorunlar, değerlendirme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax (VAT) has been applied in the Turkish Tax System since 1985. VAT is considered to be one of the most important tax types both in terms of the interested number of taxpayers and its share in tax revenues and its contribution to budget revenues. In the Turkish VAT, the tax refund is an application where a large number of taxpayers are involved and the amount of the refunded tax has reached significant levels. The transactions that provide VAT refund right are divided into five main groups. These; transactions with full exemptions, transactions subject to reduced rate, transactions subject to withholding tax, excessive or non-obligatory paid taxes and transactions arising from international agreements. Since its inception, the Turkish Refund VAT System has emerged as a constant problem. Despite all the regulations and all the measures taken, the parties of the transaction did not give up complaining. In this context, currently accepted as the ongoing problems; attempts to obtain unfair tax refunds, the problem of non-refundable VAT, the problems experienced in tax administration and the problems experienced in sworn-in financial consultancy were evaluated.