İhracatı teşvik tedbirleri ve ihracatta kdv istisnası uygulamaları
Exportation incitement measures and vat exception applications in exportation
  1. Tez No: 207673
  2. Yazar: MEHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Gelismis ve gelismekte olan ülkelerin temel amaçları ihracatın artırılması olmustur. Ülkemizde ihracatı tesvik tedbirleri olarak, öncelikle belirli bir üretim düzeyini yakalayabilmek için ithal ikame politikası izlenmis daha sonra söz konusu politikanın dogurdugu bir takım sorunlarında etkisiyle 1980 tarihinde alınan ekonomik kararlar çerçevesinde ihracata yönelik sanayilesme stratejisi benimsenmistir. Bu dönemde ihracatçılar dogrudan parasal tesviklerle desteklenmislerdir. 1990'lı yıllarda Avrupa Birligi (AB) ve Gümrük Birligi Anlasması çerçevesinde tesvik siteminin AB ile uyumlastırılması nedeniyle, dogrudan parasal yardımlar önemli ölçüde kaldırılmıs, bölgesel ve vergisel tesvikler ve devlet yardımları adı altında ihracatçılara Ar-Ge, pazarlama, istihdam, egitim gibi günümüz kosullarına uygun, yararlı tesvikler verilmeye baslanmıstır. AB'ne girme asamasında olan Türkiye de vergi kanunlarını ve muhasebe sistemlerini uluslararası çalısmalara uyum saglayacak sekilde düzenlemeye çalısmıstır. Vergilendirmede önemli bir yeri olan Katma Deger Vergisi (KDV) de bu çalısmalar içinde önemli bir paya sahip olmustur. hracatı tesvik etmek için Türk Katma Deger Vergisi Kanununda ?hracat stisnası? baslıgı altında düzenlemelere yer verilmistir. ihracata konu malın üretimi ve tedarikinde katlanılan yüklerin iadesi olan KDV iade sistemi ihracatçıların finansmanında ve uluslararası rekabetlerinde önemli bir unsur olmustur.
Özet (Çeviri)
The major goal of both developed and developing countries has been to increase the export. Two major measures on promoting export activities have been implied in Turkey one of which was adopting the policy of imported substitution in the first place to live up to a particular level of production, and then in the year 1980, a strategy on industrialization aimed at exporting activities were adopted in accordance with the economic decisions taken due to some drawbacks caused by the former policy implied. In this period, the exporters were assisted by direct financing. During 1990s, due to the harmonization of the incitement system with the European Union (EU) within the frame of EU and Customs Union Agreement, direct financial aids have been significantly cancelled; useful incitements such as R&D, marketing, employment, education, appropriate to the current conditions are started to be given to exporters under the names of regional and tax related incitements and government aids. Being a country which is en route to strive for the European Union (EU) membership, Turkey tried to rearrange its local tax-related laws and accounting systems so as to harmonize them with international studies. Value Added Tax (VAT), which has an essential role in taxation, has constituted the unbreakable part of such studies. Regulations under the chapter of ?Exceptions for Export? were stipulated in Turkish VATL so as to promote exporting activities. VAT refund system, which is the refunding of burdens related to the production and procuration of the property subject to export, has become an important element in the financing of exporters and in their international competition.