LEED sertifikalı ofis binalarının enerji performanslarının kullanım sonrası süreçte değerlendirilmesi
LEED certified office buildings' post occupancy evaluations of energy performance values
  1. Tez No: 596995
  2. Yazar: LEYLA SENEM GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Binalar, kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak için inşa edilmektedir. Bir bina, kullanıcıları genel bina performansından memnun ise asıl amacına ulaşmış olur. Bu çalışma, Türkiye'den seçilen Leadership in Energy and Environmental Design-New Construction (LEED-NC) sertifikalı ofis binalarının genel performans özelliklerinden kullanıcılarının memnun olup olmadığını ve enerji kullanımını azaltma talepleri ile binalarda artan konfor talebinin örtüşüp örtüşmediğini belirlemeyi hedeflemektedir. Yapılan araştırma, kullanıcıların memnuniyetine dayanarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki yeşil ofis bina performans özelliklerini birleştiren bir Kullanım Sonrası Değerlendirme (KSD) çerçevesi geliştirmektedir. Çalışmada yeşil bina enerji performansı ile ilgili olarak KSD kavramı tanımlanmıştır. Devamında, LEED-NC sertifikalı mevcut ofis binalarının performans seviyeleri saptanarak bir veri tabanı oluşturulmuştur. Araştırmada örnekleme analizi, anket ve karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucu, yeşil bina enerji performans özelliklerinin kullanıcıların memnuniyeti ile yüksek düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir. Yeşil ofis binalarının kullanım sonrası verilerinin artışı, yeşil bina enerji performans seviyesini analiz etmek için belirlenen göstergelerin ve değişkenlerin yeşil ofis binalarında kullanıcıların memnuniyet düzeylerini belirlemede önemli olduğunu göstermektedir. Kullanıcı memnuniyeti amaç edinilerek binaların kullanıcıları ile düşünülmesinin binanın enerji performansını önemli ölçüde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Uzun vadede yeşil binalarda enerji performansının kullanım sonrası değerlendirme süreci rutin hale getirilirse, yeşil bina sertifika sistemi sadece sürdürülebilir tasarıma değil, aynı zamanda bina inşa edildikten ve kullanıma başladıktan sonraki sürdürülebilir enerji performansı sergilemeye rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
The buildings are built to meet the needs and wishes of the users. A building achieves its original goal if its users are satisfied with the overall building performance. This study aims to determine whether the selected from Turkey Leadership in Energy and Environmental Design-New Construction (LEED-NC) certified office buildings' users are satisfied with the overall performance of the buildings and whether the demands for reduction of energy use and the increased demand for comfort in buildings overlap. The research is to develop a framework of Post Occupancy Evaluation (POE) that combines the performance features of green office buildings in various regions of Turkey based on users' satisfaction. In the study, the concept of POE related to the green building energy performance is defined. In the following, a database was created by determining the performance levels of existing office buildings with LEED-NC certificates. Sampling analysis, questionnaire and comparison methods were used in the study. The results of the study showed that the green building energy performance characteristics are highly correlated with the satisfaction of the users. The increase in data after use of green office buildings indicates that the indicators and variables determined to analyze the green building energy performance level are important in determining the satisfaction levels of users in green office buildings. It was concluded that considering user satisfaction with the users of the buildings significantly affected the energy performance of the building. In the long-term, if the evaluation process of energy performance in green buildings is routine, the green building certification system will guide not only the sustainable design, but also the sustainable energy performance after the building is built and started to be used.