Tekstil işletmelerinde durum izlemeye dayalı bilgisayar destekli kestirimci bakım sistemlerini kullanarak optimim bakımın yapılması
- Tez No: 39436
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
öncelikle işletmelerde makmalarxn sorunsuz olarak tamirini sağlamak için kullanılan bakım yöntemleri araştırıl dı. ' Kullanılan yöntemlerin, sadece arıza anında müdahaleleri içeren onarım yöntemleri ile koruyucu bakım diye anılan peri yodik yöntemlerinden oluştuğu, bununla birlikte teknolojinin gelişiminin getirdiği kestırımcı bakım yöntemınmde yaygın laştığı görüldü. Bu tezle amaçlanan şey; işletmeleri büyük üretim ve ran dıman kayıplarına yaratan duruşlarını, yedek parça stalî ve sarfiyatlarını optimize eden ve muhtemel problemlerini oluş madan tespit etmeyi sağlayan bakım yöntemlerini ve tekstil sektöründe uygulamalarını araştırmak, prosesin teorisi hak kında geniş bir bilgi edinilmesini sağlamaktır. Bu amaçla kestırımcı bakım ekipmanlarını, yazılım ve donanımlarını üreten firmalardan alman ve diğer tekstil, çimento, deterjan vs. sektörlerinin bazılarında ki uygulamalara dair çalışmalar yapıldı. Ayrıca şirketin özel bilgilerinin saklı kalması amacıyla Altmyıldız fırmasmdakı uygulamalardan ziyade yine aynı firmada, tez ıçm bir ring makması üzerinden ölçümler alındı. Sonuçta devamlı durum izleme yönteminin trendleri izlen diğinde, spektrum v.s. analizleri yapıldığında arızaların ön ceden tespit edilerek, idealde temizlik dışındaki planlı yada plansız duruşların ortadan kaldırılabileceği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla sistemin ekonomısıde ayrı bir bölüm altında ele alınmıştır. V
Özet (Çeviri)
The object of a machinery maintenance program ıe not only to indicate when a machine is going bad or to aid m machinery repair, but also to maintain all mac hinery at maximum performance levels, eliminating the need for unnecessary work stoppages and insuring maxi mum usefulness. Objective The objective of this class is to introduce condition monitoring/predictive maintenance concepts, equipment, and methods. This introduction includes: The basics and benefits of setting up a conditi on monitoring. An introduction to machinery condition measure ments. An introduction to data acquisition methods and systems. The fundamentals of measuring vibration. An introduction to vibration sensors. An introduction to vibration analysis techniques. The economics of condition monitoring. Benefits Of A Condition Monitoring Program Downtime in manufacturing plants can cost from $6,000 to $90,000 per hour. Experience proves that plants which es tablish a condition monitoring program are able to: Maximize machine productivity. Safely extend the intervalbetween overhauls. Minimize the number of“open, inspect and repair if necessary”overhaul routines. Improve repair time. Increase machine life. Aid overhaul planning in the areas of manpower and spare parts requirements. V3Improve product quality. Save considerable dollars m maintenance cost, Reduce product cost. What Are Measurements Condition Monitor mg/Pr edict ive Maintenance is the process of measuring the physical characteristics of a machina while it is operating. Trending these measurements shows how a machine's condition changes over a period of time. Analyzing these measurements provides insight to the condition of the machine and which components may be wearing or failing. Vibration Temperature Lube oil analysis ( Ferrogr aphy ) Acoustics Data Acquisition Methods And Systems After establishing your machinery condition monitoring needs the next step is to select condition monitoring equipment that best fulfills those needs. Options are: - Hand-held Meters and Analyzers Portable Data Collectors/ Analyzers Vibration Analysis/Database Management So ft -ware Permanent On-line Data Acquisition and Analysis Equipment. Vibration Analysis/Database Management Software As discussed in the previous section, vibration analysis/da tabase management software is available to aid m the collec tion, management, and analysis of your machinery data. These database management programs for machinery maintenance store machinery data and make comparisons between current me asurements, past measurements and pre-defined limits (alarm set points) Measurements transferred to the vibration analysis software are rapidly screened for departures from normal conditions. Overall, FFT, and time domain spectra are produced to help identify, localize, and analyze these vibration changes.. » vnReports are generated showing machines whose vibration levels transcend alarm setpomts. Current data is compared to base line data for analysis and also trended to show a machine's condition changes over a period of time. Trend plots give early warnings of machinery problems and are used to schedu le the best time for repair. On-Line Data Bcquisition And Analysis Critical machines that are subject to problems, or where problems can develop rapidly and have severe financial conse quences, or machines whose failure results in hazards to per sonnel require continuous monitoring. Continuous monitoring is accomplished with on-line data acquisition and analysis equipment. Knowledge Based Information Systems Knowledge based information systems utilize a computerized“knowledge base'”drawn from the experiences of vibration ex perts, along with information on machine desing and characte ristics, to automatically analyze and assess machinery condi tion. After assessing the information, knowledge based machi nery maintenance software provides a diagnosis of machinery problems in order of severity and recommended actions. This approach instantly brings expert experience and judgement. THE BASICS SIGNAL ANALYSIS Time waveform analysis: The above time waveform plot illustrates how the signal from an accelerometter or velocity probe appears when graphed as amplitude over time. This type of vibration plot is also cal led a time domain plot or graph. FFT SPECTRUM ANALYSIS A method of viewing this signal m a way is more meaningful is to apply a Fast Fourier Transformation (FFT). In non- mathematical terms, this means that the signal is broken down into specific amplitudes at various component frequencies. For example, we measure the signal's amplitude at 10 Hz, then again at 20 Hz, etc., until we have a list of values for each frequency contained m the signal. These values or amplitudes are then plotted over the frequency scale. The number of component frequencies the waveform is divided into is #..referred to as number of lines of resolutions. Alternate Signal Prosesmg Methods are Phase Measurement, High Frequency Detection ( HFD ), Enve lop Detection etc. Vibration Analısıs Techniques Several ways of using vibration to determine machinery condition include measurement of overall vibration levels, vibration frequency analısıs (FFT spectrum analıysıs), and analısıs of the time domain signal at each bearing on machine. Overall Vibration Level This is a measurement of the total energy assosated with all of the vibration frequencies coming from a given measurement point. Overall vibration levels are compared to past vibration measurements taken when the machine was m good runmg order and to alarm setpoints to determine current conditions. Overall vibration levels are also trended to plot changes in machinery condition over a periyod of time. FFT Spectral Analysis Establismg the source of excessive vibration is probably the most difficult task of machinery analysis. Because different tipes of problems often occur at different frequencies, it is very useful to analyze measured vibration signals with respect to frequency. Thus, spectral analysis is the recomended method of analysis for solving vibration problems. Time Waveform Though not as frequency analysis, timewave form analıysıs can provide additional clues to machine condition that are not always evident in the frequency spectrum. A time waveform ıs a grafic representation of a short time sample of the raw vibration before the convertion to a frequency spectrum takes place. Orbital Plots Combining two vibration signals from radial sensors spaced 90 degrees apart produces an orbital plot. TX