Bir kamu diplomasisi aracı olarak kültür; Türkiye'nin kültürel diplomasi potansiyelinin incelenmesi
Culture as a tool in public diplomacy; A study of Turkey's public diplomacy potential
- Tez No: 597016
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Toplumların, siyasal sistemlerin ve iletişim kanallarının değişen yapısı, ulusların savaş dışı bir yöntem olarak uyguladığı diplomasi kavramının da değişmesine ve yeni araçlar edinmesine yol açmıştır. Ülkeler arasındaki ilişkileri şekillendiren diplomasi, dünyada meydana gelen gelişmeler neticesinde yüzyıllar içinde farklılaşmış ve günümüzde ülkeler arasında yaygın bir diplomasi anlayışı olan kamu diplomasisi kavramını meydana getirmiştir. Uluslararası ilişkilerin anahtar kavramı olan gücün mahiyetinin değişimi ile yumuşak güç kavramı temelinde şekillenen kamu diplomasisi, farklı ülke kamuoyları ile kurulan ilişki neticesinde, cezbetme ve ikna yoluyla, kamu diplomasisi uygulayan ülkeye dair olumlu bir algı oluşturulması sürecini ifade etmektedir. Cezbetmeye ve iknaya dayalı bu yeni diplomasi anlayışı, bu süreci gerçekleştirirken bir takım araçlar kullanmaktadır. Bu araçlardan en önemlisi de kültürdür. Yumuşak gücün önemli kaynaklarından olan kültürün diplomaside kullanımı, toplumlar arası yakınlığı ve kültürel etkileşim yoluyla kalıcı ilişkilerin oluşmasını sağlamaktadır. Türkiye, bu alanda söz sahibi olmak ve kültürel diplomasi uygulamak için Yunus Emre Enstitüsü'nü kurmuştur. Bu çalışmada, bir kamu diplomasisi aracı olan kültürel diplomasi ekseninde, Türkiye'nin başat kültürel diplomasi uygulayıcısı kabul edilen Yunus Emre Enstitüsü'nün gerçekleştirdiği kültür sanat faaliyetleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; bulgular doğrultusunda Türkiye'nin kültürel diplomasi çalışmaları, literatürle ve Türkiye'nin kültürel diplomasi politikalarıyla bağlantılı olarak bir değerlendirmeye tabi tutulmuş ve Türkiye'nin kültürel diplomasi potansiyeli ile ilgili çeşitli tavsiyerlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing structure of societies, political systems and communication channels also caused an alterationin the concept of diplomacy, the non-war approach of states, and resulted as obtaining new tools in the concept. Shaping international relations over centuries, diplomacy also changed over centuries after events took place in the world agenda and created the idea of public diplomacy, which became a common diplomatic concept among states. After the changes took place in the nature of the power, the key element in the international relations, public diplmacy is shaped under the fundamentals of the soft power, and it defines the process of creating a positive perception through temptation and persuasion towards the state using public diplomacy, as a result of established relations. This new understanding of diplomacy, based on temptation and persuasion, uses a number of tools to accomplish this process. The most important of these tools is culture. The use of culture in diplomacy, which is an important source of soft power, provides close relations between societies and creates lasting relations through cultural interaction. Turkey has established the Yunus Emre Institute to apply cultural diplomacy and to be an important actor in the field. In this study, Turkey's dominant cultural diplomacy practitioner Yunus Emre Institute's cultural activities were analysed through content analysis in the axis of public diplomacy, a tool of cultural diplomacy; and Turkey's cultural diplomacy studies were evaluated related to the literature and Turkish cultural diplomacy policies and various suggestions were made in“Turkish Cultural Diplomacy Potential”.