Beslenme kanallarının görülme sıklığının diabetes mellituslu hastalarla olan ilişkisinin radyolojik olarak incelenmesi
The Radiographic evaluation of incidence of nutrient canals in diabetic patients
- Tez No: 59704
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
44 ÖZET; Beslenme kanalları, diş köklerinin altında veya arasında, dişleri besleyen kan damarları ve sinirlerin geçtiği radyografide radyolusent çizgiler şeklinde görülen oluşumlardır. Beslenme kanallarının ırk, cinsiyet, yaş, ilerlemiş periodontal sorunlarla, yüksek kan basıncı, kemikteki çok yönlü trabeküller ve trabeküler alanlarla ilişkili olduğu daha önce yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur (6,7,9,22,24,30,3 1,32,34). Çalışmamızda, 128 sistemik hastalığı olmayan hastadan elde edilen radyografilerin incelenmesi sonucu beslenme kanallarının görülme sıklığı % 42 bulunmuştur. Bu gurubu oluşturan hastaların 69 u erkek olup bunların % 49 unda; 59 u kadın olup % 35 inde beslenme kanalı görülmüştür.45 Beslenme kanalı görülme sıklığı 47 si tip I, 61 i tip II toplam 108 diabetik hastanın incelenmesiyle de araştırılmıştır. Sonuçta tip II diabetiklerde beslenme kanallarının görülme sıklığı % 58 bulunurken, tip I diabetiklerde beslenme kanallarının görülme sıklığı % 74 bulunmuştur. Yaptığımız araştırmamızın sonuçlarını kısaca şöyle özeteleyebiliriz; Sağlıklı bireylerde beslenme kanallarının görülme sıklığında cinsiyet anlamlı bir fark yaratmaz. Tip II diabetes mellitusta, sistemik hastalığı olmayanlara göre beslenme kanallarının görülme sıklığı artmasına karşın aralarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Tip I diabetes mellituslu hastalarda beslenme kanalı görülme sıklığı ileri derecede anlamlı şekilde artar. Beslenme kanalı görülme sıklığında diabetik hastalarda artmasının sebebinde başka bir etyolojik neden bulunana kadar46 diabetin kronik kopmlikasyonlanndan özellikle aterosklerozun ve buna bağlı olarakta kollateral vaskülarizasyonun oluşması sebep olmaktadır. Tip I diabetiklerde beslenme kanallarındaki bu artışın tip II diabetiklere göre daha anlamlı olmasının sebebi ise diabetin komplikasy onlarına maruz kalma süresindeki farktan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY; Nutrient canals are structures located among or under roots containing vessels and nerves supplying the teeth and seen as radioluscent lines in radiograps. The correlation between nutrient canals and age, gender, advanced periodontal problems, hypertension, trabeculer spaces in bone was determined in the previous studies. In this study, the radiographs taken from the 128 patients who have no systemic disease were evaluated and the incidence of nutrient canals were found % 42. In our study group the presence of nutrient canals according to sex was 69 (% 49) among male and 59 (% 35) among female.48 The incidence of nutrient canals was also examined in 108 diabetic patients; 47 were type 1 and 61 were type II. Consequently, the incidence of nutrient canals was % 58 in type II diabetics and % 74 in type 1 diabetics. The results of our study can be summarized as following; In the healty subjects, the incidence of nutrient canals according to sex has no significant difference. Altough, the incidence of nutrient canals increased in type II diabetics according to healty subjects, there is no significant difference between them. The incidence of nutrient canals in type I diabetic patients increases significantly. Until another etiologic factor will found, the cause of increased incidence of nutrient canals in diabetic patients is atherosclerosis49 which is the chronic complication of diabet and the occurance of collateral vascularization due to atherosclerosis. The significant increase of nutrient canals in type I diabetics according to thype 11 depends on the duration of being exposed to the complications of diabet.