MAD 4 apareyinin çene-yüz iskelet ve dentoalveolar yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of MAD 4 appliance on facial-skeletal and dentoalveolar structures
  1. Tez No: 59703
  2. Yazar: ORHAN MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
74 ÖZET Büyüme dönemindeki bireylerde, iskeletsel ön açık kapanışın tedavisinde MAD IV apareyinin etkilerini incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırma materyalini iskeletsel açık kapanışa sahip, dişsel ve iskeletsel Sınıf 1 veye Sınıf 2 malokuzyon gösteren 16 bireyin gözlem başı, gözlem sonu ve uygulama sonu lateral sefalometrik ve el-bilek radyagrafıleri oluşturmaktadır. Araştırma başı kronolojik yaş ortalaması 134,5 ± 12,33 aydır. Araştırmaya alınan bireyler, yüz büyümelerinin yönünü tespit etmek amacıyla herhangi bir ortodontik veya ortopedik uygulama yapılmaksızın 9 ay süreyle gözlenmiştir. Gözlem dönemi sonunda, açık kapanış miktarında artışa yol açan dik yön büyüme özelliği gösteren bu bireylere MAD IV apareyi takılmış ve günde 18 saat kullanmaları tarif edilmiştir. Uygulama süresi ortalama 7.5 aydır. Araştırma materyalini oluşturan lateral sefalometrik radyografilerden 45 farklı parametre ölçülmüş ve değerlendirilmiştir.Dönem içi ve dönemler arasında oluşan farkların istatistiksel değerlendirmesinde“ eşleştirilmiş-t testi”nden yararlanılmıştır. Gözlem dönemi içinde, bireyler ait yüz yüksekliğinin ve ön açık kapanışın artışına neden olan aşağı ve arka yönde mandibular rotasyon göstermeye devam etmişlerdir. Uygulama döneminde ise, alt yüz yüksekliği ve ön açık kapanış miktarında istatistiksel olarak önemli düzeyde azalmayla beraber mandibulanın anterior rotasyonu izlenmiştir, iskeletsel ön açık kapanışın düzeltiminde, dişsel ve dentoalveolar etkilerin yanında iskeletsel değişimler de rol oynamıştır. Bununla beraber sağlanan düzeltimin stabilitesini değerlendirmek için uzun süreli çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY The aim of this study was to evaluate the effects of MAD IV appliance on the treatment of skeletal anterior open bite in a sample of growing patients. The research material was constructed from 16 patients' lateral cephalograms and hand-wrist radiographs that were taken at the beginning and end of observation period and at the end of MAD IV application, who had anterior open bite and skeletal- dental Class 1 or Class 2 malocclusions. At the begining of research, the average chronological age was 1 1 year 2 months. The patients were observed for meanly 9 months without any orthodontic or orthopeadic approach to define the direction of facial growth. At the end of observation period, the patients who has showed a vertical growth direction resulting with an increase at open bite, were applied MAD IV appliance and were instructed to wear the MAD IV appliance for 18 hours a day. The tratment period was meanly 7,5 months. 45 different parameters were evaluated from the lateral cephalograms of research material. Paired- 1 test was used for statical evalution of differences occured in the periods and between the periods. During the observation period, the patients have carried on their mandibular backward and downward rotation resulting an increase in the lower facial height and open bite. During the treatment period, the patients have showed an anterior mandibular rotation with statistically important decrease at lower facial height and open bite. At the correction of open bite, skeletal changes played a role with dental and dentoalveolar effects. However, to evaluate the stability of this correction, follow-up studies must have done.