Tip 2 furkasyon defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği ile tedavisinde laktik-glikolit kopolimer esaslı rezorbe olan membranın etkinliğinin incelenmesi
The Evaluation of a lactide-glycolide copolymer biodegradable regenerative material in guided tissue regeneration of class 2 furcation involvements
- Tez No: 59705
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
75 ÖZET Periodontal hastalık nedeniyle meydana gelen furkasyon defektlerinin yeniden yeni bağ dokusu ataşmanı ve yeni kemik oluşumu ile ortadan kaldırılması ve dişin sağlığına kavuşturulması geleneksel periodontal tedavi yöntemleriyle tam olarak mümkün olmamaktadır. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu, periodontal desteği kaybolmuş olan dişlerin çevresinde periodonsiyumun sağlıklı bir şekilde yeniden oluşturulmasını amaçlayan bir tekniktir. Çeşitli doğal veya sentetik esaslı rezorbe olan veya olmayan materyallerden periodontal bariyer membran olarak yönlendirilmiş doku rejenerasyonu amacıyla yararlanılmaktadır. Bu çalışma, Tip II furkasyon defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tedavisinde rezorbe olan Resolut® periodontal bariyer membranın etkinliğini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma kapsamına erişkin periodontitisli toplam 24 hastada saptanan 34 adet alt çene dişinde yer alan defekt alınmıştır. 17 defektte rezorbe olan membran uygulanmış ve bu grup, deney grubu olarak incelenmiştir. Diğer 17 defektte ise sadece flap operasyonu yapılmış, bu gruptan da kontrol grubu olarak yararlanılmıştır. Çalışma gruplarında mikrobiyal dental plak miktarının ölçülmesi amacıyla Plak İndeksi, dişeti iltihabının derecesinin belirlenmesi için Gingival İndeks kullanılmıştır. Yumuşak dokuda meydana gelen değişimleri belirlemek amacıyla dişeti kenarı konumu, periodontal sondalama derinliği ve rölatif ataşman düzeyi, hem vertikal, hem de horizontal yönde hesaplanmıştır. Sert dokuda tedavi süresince meydana gelen değişiklikler ise vertikal ve horizontal yönde belirlenen transigingival ölçümler ve standart olarak elde edilen radyografiler üzerinde yapılan değerlendirmelerle incelenmiştir. Altıncı ay sonunda yapılan ölçümlerde hem deney, hem de kontrol gruplarında dişeti çekilmesi saptanmıştır. Gruplar arasında dişeti çekilmesi miktarı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p>0.05). Vertikal ve horizontal ataşman düzeyinde her iki grupta da başlangıca oranla istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir. Deney grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak (p0.05). Elde edilen bulgular ışığında rezorbe olan bir membran olarak Resolut®'un Tip II furkasyon defektlerinin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tedavisinde klinik olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY Traditional periodontal therapeutic measures have been found effective only to a certain extent in the formation of new connective tissue attachment and hard tissue in the furcation involvements of molar teeth. The purpose of guided tissue regeneration is to reconstruct new and healthy periodontium around teeth which have lost their periodontal support. Various natural or synthetic materials have been used as periodontal barrier membranes in guided tissue regeneration. The purpose of the present study was to evaluate the efficiacy of biodegradable Resolut® periodontal barrier membrane in guided tissue treatment of Class II type furcation involvements. 34 mandibular molar teeth with Class II defects in 24 patients with adult type periodontitis were selected for the study. Test group included 17 defects in which Resolut® membrane were used. 17 defects were assigned as the control group in which mucoperiosteal flaps without any regenerative procedures were designed. The amount of the microbial dental plaque and the degree of the gingival inflammation were recorded via Plaque Index (Pll) and Gingival Index (Gl), respectively. Soft tissue changes were investigated through recordings of gingival recession (GR), periodontal probing depth (PPD) scores, and relative level of probing attachment (RPA). Transgingival sounding measurements in vertical and horizontal directions (VTGS and HTGS, respectively) and standardized radiographical bone level analysis (RBL) were used for the assessment of hard tissue changes. All soft and hard tissue recordings were made both in vertical and horizontal directions and were repeated at the sixth postoperative month. Both treatment groups resulted in similar levels of statistically significant gingival recession. A statistically significant gain of vertical probing attachment level was observed in Resolut® group (1.41+0.97 mm at the furcation entrance and 1.03+0.87 mm on the mesial-distal roots) compared to the controls (0.65+0.70 mm and 0.41+1.05 mm, respectively). Similarly, statiscally significant horizontal attachment gains were seen in the test group (1.35+0.86 mm) compared to the control group (0.59+1.12 mm). No statistically significant evidence of formation of new hard tissue were established in any of the transgingival and radiographical analyses in the test group with respect to the control group. These findings indicate that Resolut® would be a clinically efficient membrane in the guided regenerative treatment of Class II mandibular furcation involvements.