2008 küresel finans krizinin TCMB'nin para politikalarına etkisi
The effect of the 2008 global finance crisis on monetary policies of the CBRT
  1. Tez No: 597051
  2. Yazar: MESUT ALTAR KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Dünya ekonomisinin son 20-25 yılında ciddi bir finansallaşmanın gerçekleştiği ve bu hızlı finansallaşmanın etkisiyle sıklıkla finansal krizlerin yaşandığı görülmektedir. Bu krizlere ise para politikaları aracılığıyla tepki gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada 2008 küresel finans krizinin para politikaları açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken öncelikle kriz ve finansal kriz kavramları üzerinde durulmuş; kriz kavramının tarihsel süreci, finansal krizle ilgili yaklaşımlar, finansal krizin çeşitleri ve modelleri gibi konular ele alınmıştır. Devamında para politikaları konusu üzerinde durulmuş ve para politikasının ne demek olduğu, para politikasının amaçları ve araçlarının neler olduğu, para politikasıyla ilgili stratejiler ve kuramsal tartışmaların neler olduğu konuları detaylıca ele alınmıştır. Sonrasında ise 2008 küresel finansal krizi ayrıntılı biçimde ele alınmış; krizin nasıl başladığı, kronolojisi, sebepleri, ülkelere yayılışı, kriz döneminde alınan tedbirler ve krizin dünya ekonomisine etkileri gibi konular üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise para politikaları açısından 2008 krizinin değerlendirmesi yapılarak çalışma noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is observed that in the last 20-25 years of the world economy, there has been a serious financial crisis and financial crises have been experienced frequently due to this rapid financialization. These crises are reacted through money politics. In this study, a global financial crisis was assessed in terms of monetary po-licy. When this evaluation is made, firstly the concepts of crisis and financial crisis are emphasized; historical process of crisis concept, approaches about financial crisis, types of financial crisis and models. Later on, the issue of monetary policy was addressed and details of what monetary policy means, the aims of monetary policy and what instruments are, the strategies of monetary policy and theoretical debates. Then, the 2008 global financial crisis was discussed in detail; how the crisis started, chronology, reasons, spreading to the countries, measures taken during the crisis and the effects of the crisis on the world economy. In the last part of the study, the evaluation of the 2008 crisis was made in terms of monetary policy and the study was concluded.