İşçinin kişiliğinin korunması
Protecting the personality of the employe
  1. Tez No: 597052
  2. Yazar: OSMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKERİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İşçi ve işveren ilişkilerini, hukuki ilişkilerden ayrı kılan en önemli özellik, işçinin işverene olan hukuki bağımlılığıdır. Bu unsur, özel hukuk ilişkilerinde sözleşmenin tarafları arasında olması gereken eşitliği bozmaktadır. Bağımlılık, işçiye iş görme borcu ile sadakat yükümlülüğü yüklerken; işverene, işçiyi koruma (gözetme) borcunu yüklemektedir. İşverenler kendi menfaatlerini korumak adına birçok yönteme başvurmaktadır. İşverenin denetim ve talimatları her zaman işçinin özel hayatına müdahale ihtimalini gündeme getirmektedir. Bu noktada, işverenin yönetim hakkı ile işçinin özel hayatına saygı gösterilmesi hakkı çakışmaktadır. Hizmet ilişkisinde, işçinin özel hayatını işyeri dışında bırakması mümkün olmadığından, işçinin özel yaşam hakkı, temel hak ve özgürlükleri ile işverenin hak ve menfaatleri dengelenmelidir. Çalışmamızın odağını yeni yasal düzenlemeler kapsamında işçinin kişiliğinin korunması oluşturmaktadır. İşçinin kişiliğinin ihlâlinde genellikle kişiliği oluşturan değerlerden işçinin özel ve gizli hayat alanı ile şeref ve haysiyete ilişkin değerler ihlâl edilmektedir. Bu kapsamda kişiliğe saldırı ve müdahale hallerinin farklı görünümleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle kişi, kişilik ve kişilik hakkı kavramları üzerinde durulmuş, ardından bahsi geçen kavramların kaynakları belirtilmiştir. Sonrasında işyerinde işçinin kişiliğine müdahale oluşturabilecek uygulamalara ve işyerinde işçinin kişiliğine saldırı hallerine değinilmiştir. Nihayet, işçinin kişilik hakkının ihlâlinin sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important particular that distinguishes worker and employer relations from legal relations is the legal dependence of the worker on the employer. This factor distorts the equality which must be between the parties in private law relations of the contract. The dependence imposes not only the employee must work hard and be loyal to the work but also the employer must assure the right of the employee. Employers used many methods to protect their own rights. The supervision and instructions of the employer can cause the possibility of interference to the private life of the employees. At this point, the right of management of the employer is overlapped the right to respect for the private life of the employee. In relationship of service, it is not possible for the employee to leave his / her private life out of the workplace. Therefore, the right to private life of employee, fundamental rights, and freedoms should be balanced with the rights and interests of the employer. The study focuses on protecting the personality of the employee within the scope of new legal regulations. In the violation of the personality of the employee, the private and secret life, honour and dignity values which are that make up personality are generally violated. In this context, different aspects of attack and intervention statuses to personality have been tried to be revealed. This study, firstly, emphasizes the concepts of person, personality, and personality right, then the sources of these concepts are specified. Afterwards, the practices which may interfere with the personality of the employee in the workplace and the situations which are attack on the personality of the employee in the workplace has been mentioned. Finally, violation consequences of the employee's personal rights were explained.