Ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının soru sorma stratejilerinin incelenmesi
Examination of secondary education mathematics teacher candidates' strategies for asking questions
  1. Tez No: 597053
  2. Yazar: ADİLE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının soru sorma stratejilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının soru sorma becerilerinin ne durumda olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Nitel araştırma modellerinden de durum çalışması deseni esas alınmıştır. Çalışma grubu, Fen Edebiyat Fakültesi Matematik bölümü mezunu olup 2012-2013 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesinde pedagojik formasyon eğitimi kapsamında Özel Öğretim Yöntemleri dersini alan öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Uygun örnekleme yöntemiyle 5 ortaöğretim matematik öğretmen adayı çalışma grubu olarak seçilmiştir. Bu çalışma kapsamında veriler video kaydı ve araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem çizelgesi ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu analiz sonucunda katılımcıların yürüttükleri derste, kullandıkları soru sorma stratejileri tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda, ortaöğretim matematik öğretmen adaylarının işlediği ders süresinin yaklaşık yarısının ve yarısından fazlasının soru cevapla geçtiği, soruları daha çok bilgileri hatırlama ve teşhis etme amacıyla kullandıkları, yoğun olarak cevabı tek veya az sayıda tepki ile sınırlı olan yakınsak soru türünü kullandıkları, en çok sınıfa soru sordukları, az karmaşık soruları tercih ettikleri, Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre daha çok uygulama, anlama ve hatırlama boyutunda soru sordukları, üst düzey bilişsel karmaşıklığa yönelik soruları çok az kullandıkları, daha çok cevabı açığa çıkarmaya yönelik olan detay isteme ve öğrenciden yeni bilgi isteyen teşvik etme amacına yönelik sonda soruları sordukları ve soruları öğrencilere yöneltirken onlara yeteri kadar düşünme süresi vermedikleri bulgularına ulaşılmıştır. Soruların derslerde yoğun olarak kullanılmasından hareketle, öğretmen adaylarının soru sorma stratejilerini amacına uygun olarak kullanabilmeleri için Özel Öğretim Yöntemleri dersine bu stratejilerin entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the questioning strategies of secondary mathematics teacher candidates. For this purpose, it has been tried to reveal the question-asking skills of secondary education mathematics teacher candidates. In this study, a qualitative research model was used. The situation study pattern was also based on qualitative research models. The study consists of the candidates who graduated from the department of mathematics and took the special education course within the pedagogical formation in the spring semester of the 2012 - 2013 academic year of the Faculty of Education of Gaziantep University. Five secondary school mathematics teacher candidates were selected as working group by appropriate sampling method. In this study, the data was obtained with the observation chart prepared by the researchers. Descriptive analysis technique was used in the analysis of the obtained data. As a result of this analysis, the question-asking strategies used by the participants in the course were determined. As a result of this research, secondary education mathematics teacher candidates spent about half and more than half of their course time by answering questions, used questions to remember and diagnose more information, intensively used convergent questions that were limited to one or fewer responses, asked questions in the class mostly, preferred less complex questions, asked questions in the application, comprehension and recall dimension according to the revamped Bloom taxonomy, used questions, the results of the probe showed that they asked questions for the purpose of asking for details and encouraging students to ask for new information, which is more aimed at revealing the answers, and that they did not give them enough time to think while directing the questions to the students. It is suggested that these strategies should be integrated into the special teaching methods course so that teachers can use the strategies of asking questions in a good way in accordance with their purpose.