Sınıf öğretmenleri ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı sürecine ilişkin deneyimleri
The individualized educational program experiences of elemantary education and guidance and psychological counseling teachers
- Tez No: 597056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DOLUNAY SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel eğitim sınıflarında öğrenim gören özel gereksinimli öğrencilerin eğitsel gereksinimlerini karşılayabilmek, ancak kendileri için birtakım uyarlamaların yapılmasını gerekli kılan BEP uygulamaları ile mümkün olabilmektedir. Dünya genelindeki ilgili araştırmalar, eğitimcilerin BEP uygulamalarında çeşitli güçlüklerle karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Bu araştırmada da, sınıf öğretmenleri ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme, uygulama, izleme ve değerlendirme süreçlerindeki deneyimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada temel nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İzmir İlindeki ilkokullarda görev yapan 12 sınıf öğretmeni ile 11 rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcıların BEP sürecinde yaşananlara ilişkin görüş ve önerileri, iki katılımcı grupla ikişer olmak üzere toplam dört odak grup görüşmesi gerçekleştirilerek toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler tümevarımsal içerik analizi ile analiz edilmiştir. Sınıf öğretmenleri ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinden elde edilen bulgularla, yedişer tema oluşturulmuş ve bu 2 grup için oluşturulan temalar arasında yoğun örtüşmeler gözlenmiştir. İki grup katılımcıdan elde edilen bulgular; BEP geliştirme, uygulama, izleme ve değerlendirme aşamalarında ekip üyeleri arasında iletişim ve işbirliğinin sınırlı olduğu, okul idarecileri ve öğretmenlerin BEP süreciyle ilgili gerekli bilgi ve becerilere sahip olmadıkları, ailelerin sürece etkin katılmadıkları, öğretmen ve öğrencilere yeterli özel eğitim destek hizmetlerin sağlanmadığı yönünde sonuçlar ortaya koymuştur. Katılımcılar BEP sürecinin nitelikli yürütülmesi amacıyla ekip üyelerinin tamamının BEP sürecine etkin katılmalarını ve sürece destek vermelerini, BEP sürecinde yer alan paydaşların yeterliklerinin artırılmasını, kendilerine ve öğrencilere ise özel eğitim destek hizmetleri sunulmasını önermişlerdir. Genel olarak okullarda yürütülen uygulamalarının bütünleştirme felsefesinden halen çok uzak olduğu ve bu nedenle BEP sürecinde bulunan paydaşların süreçte birçok güçlükle karşılaştığı saptanmıştır. Bu güçlüklerin, özel gereksinimli bireylere ilişkin birçok alanda bütünleştirme uygulamalarının uygulanmasıyla ve süreçte bulunan paydaşlara gerekli destek hizmetlerin sunulmasıyla çözüme kavuşturulabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Meeting the educational needs of mainstreamed students can only be possible with the implementation of Individualized Education Plans. Worldwide literature points to the various difficulties faced by educators in IEP practices. This study aimed at identifying these difficulties experienced by general education teachers and guidance and psychological teachers. The basic qualitative study was conducted with 12 general educators and 11 guidance and psychological teachers working in primary schools in Izmir, a metropolitan in the Western region of Turkey. The views of the participants regarding the research questions were collected via four focus group discussions. Data were analyzed using an inductive content analysis approach, yielding seven overlapping themes across both groups of participants. Themes derived from both groups of participants yielded limited communication and collaboration among the team members, limited administrator and educator professional skills, lack of parental involvement, as well as lack of special education support services within the IEP process. Participant recommendations regarding an effective IEP process included the active participation of all IEP team members, supporting their professional development and the provision of special education support services throughout the IEP process. Taken together, it was believed that the major reason behind the difficulties faced by all parties in the IEP process may be due to a lack of developing an understanding within an inclusive framework of education. Therefore a thorough discussion was held involving a need for inclusive school practices including the provision of special education support services to all involved.