Elektronik kütüphane hizmet kalitesinin ölçülmesi: Ondokuz Mayıs üniversitesinde bir uygulama
Measurement of electronic library service quality: An implemention at Ondokuz Mayis University
- Tez No: 597055
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERDOĞAN YAZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknoloji ve bilişimde yaşanan gelişim ve değişim geleneksel kütüphane anlayışını değiştirerek kütüphane hizmetlerini sanal ortama taşımıştır. Bu doğrultuda akademik kütüphaneler geleneksel kütüphane hizmetlerine ek olarak elektronik kütüphane (e-Kütüphane) uygulamaları ile sürece dahil olmuşlardır. Kurumsallaşma sürecini tamamlayan pek çok üniversite, e-kütüphane uygulamaları ile kullanıcılarına hizmet verir olmuştur. Elektronik hizmetlere ilişkin müşterilerin kalite algısı ve kalite değerlendirmeleri ile ilgili yapılan çalışmalar e-kütüphanelerin de benzer yaklaşımla ele alınmalarına sebep olmuştur. E-hizmet kalite algısını ölçmeye yönelik birçok uygulayıcı ve araştırmacı tarafından çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Araştırma, e-kütüphane hizmet kalite algısı kriterleri ve performans göstergelerini ortaya koymayı amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Pilot çalışma ile başlayan süreçte doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, sonuçta 7 faktörü olan E-Kütüphane Hizmet Kalitesi ölçeği kullanılmıştır. OMÜ örnekleminde uygulanan ölçek, betimsel ve varyans analizi edilerek değerlendirilmiştir. Sonuçta OMÜ e-kütüphaneye erişimin kolay ve sitenin güvenilir olduğu, kampüs içi erişimin ve yeni gelen kaynaklar ile ilgili bilgilendirmenin yetersiz olduğu ifade edilmiştir. E-kütüphane hizmet kalitesi algısı cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık göstermezken; yaş, pozisyon, görev süresi, kütüphane kullanım deneyimi açısından anlamlı farklılıkların olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Development and change in technology and informatics have changed the traditional understanding of library and moved library services to virtual environment. According to this, academic libraries have been involved in the process of electronic library (e-Library) applications in addition to traditional library services. Many universities that completed the institutionalization process have been serving their users with e-library applications. The studies on the quality perception and quality evaluations of the customers regarding electronic services have led the e-libraries to be handled with a similar approach. It is seen that many researchers have made studies to measure e-service quality perception. This research is a descriptive study that aimed at revealing e-library service quality perception criteria and performance indicators. Confirmatory factor analysis was conducted in the process starting with the pilot study, as a result, the E-library Service Quality scale with 7 factors was used. The scale used in the OMU sample and it was evaluated by descriptive and variance analysis. As a result, it was stated that the access to the OMU e-library was easy and the site was reliable, and that on-campus access and information about new sources were insufficient. There was no significant difference in terms of e-library service quality perception in terms of gender variable, but there were significant differences in terms of age, position, tenure of office, and library usage experience.