Tedarikçi entegrasyonu ve çevresel belirsizliğin ihracat performansına etkisi
The impact of supplier integration and environmental uncertainty on export performance
- Tez No: 597058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Uluslararası pazarlarda rekabetin artması ve belirsiz çevrelerin oluşması sonucu işletmeler tedarikçileri ile yakın ilişkiler kurarak ihracat performanslarını arttırdıkları literatürde yer alan çalışmalarda ispatlanmıştır. Bu çalışmanın yapılmasındaki neden ise ticaretin yoğun bir şekilde gerçekleştiği Gaziantep'te, Gaziantep Sanayi Odası'na kayıtlı üretim yapan işletmelerin tedarikçi entegrasyonu ile ihracat performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve çevresel belirsizliğin bu iki değişken üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Gaziantep'te bulunan 153 üretim işletmesine anket uygulaması yapılmıştır. Anket yöntemi ile toplanan veriler, istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda tedarikçi entegrasyonunun ihracat performansını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği ve çevresel belirsizliğin tedarikçi entegrasyonunu pozitif, ihracat performansını ise negatif yönde anlamlı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in competition in international markets and the formation of uncertain environments, it has been proved by the studies in the literature that enterprises establish close relations with their suppliers and increase their export performance. The reason for this study is to examine the relationship between supplier integration and export performances of enterprises registered with Gaziantep Chamber of Industry in Gaziantep where trade is intense and to investigate whether environmental uncertainty has any effect on these two variables. A survey was applied to 153 manufacturing companies in Gaziantep. The data collected by the survey method and analyzed with the statistical program. As a result of the analyzes, it was concluded that supplier integration has positive affect on export performance and environmental uncertainty has positive affect on supplier integration and negative affect on export performance.