İmalat işletmelerinde tedarik zinciri entegrasyonunun lojistik performansı üzerindeki etkisinde çevresel belirsizliğin düzenleyici rolü
The moderator effect of environmental uncertainty on the effect of supply chain integration on logistics performance
  1. Tez No: 506696
  2. Yazar: AHMET ÇETİNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Küreselleşmenin rekabet koşullarını zorlaştırması ve daha belirsiz çevreler yaratması sonucu işletmeler, iş birliği içerisinde oldukları diğer işletmelerle ilişkilerini güçlendirmekte ve birbirlerine daha çok entegre olmaya çalışmaktadır. Belirsiz çevrelerde, aynı tedarik zinciri içerisinde faaliyet gösteren işletmelerin, operasyonlarını entegre ettiklerinde, performanslarının arttığı birçok çalışmada ispatlanmıştır. Bu sebeple tedarik zinciri entegrasyonuyla lojistik performans arasındaki ilişki merak edilmiş ve çevresel belirsizlik altında, bu ilişkinin nasıl değişeceği araştırılmak istenmiştir. Araştırmanın evreni olarak, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren Organize Sanayi Bölgesine (OSB) kayıtlı, orta ve büyük ölçekli imalat işletmeleri seçilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, tedarik zinciri entegrasyonunun, lojistik performansı pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Tedarik zinciri entegrasyonunun alt boyutlarının, lojistik performansın alt boyutları üzerindeki etkisi analiz edildiğinde, iç entegrasyonun kaliteyi, tedarikçi entegrasyonun kaliteyi, hız ve güvenirliği ve esnekliği, müşteri entegrasyonun kaliteyi, hız ve güvenirliği, esnekliği ve maliyeti pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca tedarik zinciri entegrasyonunun, lojistik performansı üzerindeki etkisinde, çevresel belirsizliğin düzenleyici rolü ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization makes competition more difficult and creates more uncertain environments. As a result, companies try to integrate into other companies in which they are collaborating by setting up closer relations. Many studies proved that in uncertain environments when companies, which operate in the same supply chain, integrate their operations, their performance will increase. Hence, the relation between supply chain integration and logistics performance is concerned and the change in this relation under environmental uncertainty is investigated. Medium and large-scale manufacturing companies registered in Gaziantep Organized Industrial Zone (OIZ) are selected as the population of the research. As a result of the analyses, it was seen that supply chain integration affected logistics performance in a significantly positive manner. After analyzing the effects of the sub-dimensions of supply chain integration on the sub-dimensions of logistics performance, it has been proved that internal integration affects quality, supplier integration affects quality, speed and reliability and flexibility and customer integration affects quality, speed and reliability, flexibility and cost positively significant. In addition, it has been proved that environmental uncertainty has a moderating impact on the relationship between supply chain integration and logistics performance.