Türkiye'de kadın bekareti söylemi ve etkileri
Discourse of chastity and its effects in Turkey
  1. Tez No: 597059
  2. Yazar: AYNUR BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tezde Türkiye'deki kadın bekaret algısı ile ilgili söylemler ve kadınların bu söylemle karşılaşma süreçleri ve etkilenme biçimleri aşağıdaki sorular çerçevesinde araştırılmaktadır Kadınlar erken yaşlarindan itibaren bu söylemle karşılaştığında kendilerine, bedenlerine nasıl bakıyor ve bu algı cinsel hayatlarinı nasıl etkiliyor? Kadinlar bu söylemle bireysel ve kolektif olarak nasıl mücadele ediyorlar? Bekaret söylemi hangi kaynaklarda yeniden üretiliyor ve sürdürülüyor? Elinizdeki tez çalışması bu soruların tümünü feminist yöntem ve ilkeler çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda 15 kadınla yapılan derinlemesine görüşmeler analiz edilmektedir. Ayrıca tıbbi ve dini söylemleri içeren metinler, jinekoloji web siteleri, cinsel sorunların konu alındığı gazete köşeleri ve konu hakkındaki popüler söylem de incelenmektedir. Kadınların güçlü bir söylemle çevrelendiği ve bekaret konusundaki söylemin bedenleri ve cinsellikleri ile ilişkilerini derinden etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the discourse around the perception of woman chastity, the course in which women encounter this notion and how women are affected will be investigated around a few questions. When women meet this discourse at an early age, how do they view themselves and their bodies? And also, how does this affect their sexual life? How do women fight with this discourse both individually and collectively? Through which sources, is the chastity discourse being reproduced and maintained? All of these questions are being investigated within the frame of feminist method and principles. In this context, depth interviews of fifteen women will be analyzed. In addition to this, texts that include religious and medical discourses, gynecology websites, newspaper columns treating sex-related issues and the popular discourse about the same subject will be analyzed. It is clear that women are surrounded by a strong discourse and their bodies, together with their sexualities, are deeply affected.