Deneysel hipertansiyon modeli oluşturulan sıçanlarda kisspeptinin kan basıncı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of kisspeptin on blood pressure in experimental hypertensive model in rats
- Tez No: 597083
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İlaç tedavisinde sağlanan son yıllardaki önemli gelişmelere rağmen, hipertansiyon toplumda sık görülmesi ve ciddi komplikasyonlara yol açması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. L-NAME ile deneysel hipertansiyon modeli oluşturduğumuz çalışmamızda kisspeptinin kan basıncı, böbrek fonksiyonları üzerindeki etkileri, etki mekanizması ile böbrekteki histopatolojik değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Deneysel hipertansiyon modelinde kisspeptinin etkilerini araştıran çalışmamızda, 40 adet erkek Spraque-Dawley sıçan; kontrol, kisspeptin, hipertansiyon ve hipertansiyon+kisspeptin gruplarına ayrıldı. Hipertansiyon gruplarına tek doz intravenöz 15 mg/kg L-NAME enjeksiyonundan sonra içme suyu ile 150 mg/L oranında L-NAME ad libitum 3 hafta verildi. Çalışmanın ikinci haftasında kisspeptin ve hipertansiyon+kisspeptin gruplarına kisspeptin (50 nmol/gün) iki hafta boyunca verildi. Her hafta kuyruktan kan basıncı ölçümü yapıldı. Çalışmanın 21. günü sıçanlardan 24 saatlik idrarları toplandı. Daha sonra anestezi altında kanları ve her iki böbreği alınarak ötenazi uygulandı. Kontrol ve hipertansiyon grupları karşılaştırıldığında hipertansiyon grubunda serum NO düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma; böbrek dokusu MDA düzeyinde, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve ortalama arteryel basıncı değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artma gösterdi. Histopatolojik bulgularda hipertansiyon grubu böbrek kesitlerinde tübüler hasar, peritübüler fibrozis, glomerüler skleroz ve kast bulguları izlendi. eNOS immünreaktivitesinde glomerül kapillerlerinde ve proksimal tübüllerde, iNOS immünreaktivitesinde distal kıvrımlı tübüllerde yoğun boyanma izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the significant advances in drug treatment in recent years, hypertension is an important public health problem because of its serious complications and its prevalence in the community. In our study, we aimed to investigate the effects of kisspeptin on blood pressure, renal function, mechanism of action and renal histopathological changes in L-NAME-induced experimental hypertension model. In our study investigating the effects of kisspeptin in an experimental hypertension model, 40 male Spraque-Dawley rats; control, kisspeptin, hypertension and hypertension + kisspeptin groups. Hypertension groups were given a single dose of 15 mg / kg L-NAME intravenous injection. Afterwards, L-NAME ad libitum was given at 150 mg / L for 3 weeks. In the second week of the study, kisspeptin and hypertension + kisspeptin groups were given kisspeptin (50 nmol / day) for two weeks. Blood pressure was measured from the tail every week. On the 21st day of the experiment, 24 hour urine samples were collected and blood was taken under anesthesia and both kidneys were euthanized. A statistically significant reduction in serum NO levels compared to control and hypertension groups; MDA level, systolic blood pressure, diastolic blood pressure and mean arterial pressure were significantly increased. Histopathological results revealed tubular damage, peritubular fibrosis, glomerular sclerosis and caste findings in renal sections of hypertension group. eNOS immunoreactivity showed intense staining in glomerular capillaries and proximal tubules with distal coiled tubules in iNOS immunoreactivity.