Koroner arter bypas greft operasyonlarında parsiyel kros klemp uygulamasının postoperatif pulmoner fonksiyonlarıniyileşmesi üzerine etkisi
- Tez No: 597092
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÖLBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öz AMAÇ: Koroner arter baypas greft operasyonlarında kardiyopulmoner bypass sırasında kısmi kros klempleme ve mekanik pulmoner ventilasyon tekniğini total kros klemp kullanımı ile pulmoner iyileşme açısından karşılaştırmak. YÖNTEMLER: Hastalar 2 gruba ayrıldı; Total kros klempeli Grup A (n = 15) ve kardiyopulmoner baypasta Grup B (n = 15) kısmi çapraz klemp ve mekanik pulmoner ventilasyon. SONUÇLAR: Postoperatif solunum fonksiyonları 2 ana çalışmada incelendi; 1) arter kan gazının oksijenlenme oranı ve 2) spirometre sonuçları. Ek olarak, toplam kardiyopulmoner baypas ve toplam çapraz klempleme süreleri, ekstübasyon süreleri, greft sayısı ve tipleri, yoğun bakım ünitesi tedavi günleri ve hastaneye yatışlar kaydedildi. İki grup arasında oksijenlenme oranı ve cerrahi yatış ayrıntıları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Solunum fonksiyonlarının iyileşmesi açısından spirometrik sonuçlarda Grup B'de avantaj ile istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemledik. SONUÇ: Akciğerlerin total kros klemplenmesi ve dolaşımda durması, koroner arter baypas cerrahisinde pulmoner inflamatuar yanıta dayanan postoperatif pulmoner komplikasyonların ana kaynaklarıdır.
Özet (Çeviri)
Abstract OBJECTIVE: To compare partial cross clamping and mechanic pulmonary ventilation technique with total cross clamping utilization during cardiopulmonary bypass in coronary artery bypass graft operations in terms of pulmonary healing. METHODS: The patients were divided into 2 groups; Group A (n=15) with total cross clamping, and Group B (n= 15) partial cross clamping and mechanic pulmonary ventilation in cardiopulmonary bypass. RESULTS: Postoperative pulmonary functions were studied in 2 main data; 1) the oxygenization rate of artery blood gas, and 2) spirometer results. Additionally, total cardiopulmonary bypass and total cross-clamping times, extubation times, numbers and types of grafts, days of intensive care unit treatment, and hospitalizations were recorded. There was no statistically significant difference between the 2 groups for oxygenization rate, and surgery hospitalization details. We observed a statistically significant difference with advantage in Group B in spirometric results in terms of healing of pulmonary functions. CONCLUSION: Total cross clamping and circulatory arrest of the lungs are the main sources of postoperative pulmonary complications based on the pulmonary inflammatory response in coronary artery bypass surgery.