Yetişkin üreme çağındaki kadınların kullandıkları aile planlaması yöntemlerinden memnuniyeti ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the satisfaction of the adult reproductive age women from the family planning methods and the affecting factors
- Tez No: 597093
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Aile hekimlerinin aile planlaması danışmanlığı yapmak, bireyleri bilgilendirmek, kendilerine uygun yöntemleri seçmelerine yardımcı olmak, seçtikleri yöntemleri doğru kullanıp kullanmadıklarını takip etmek konusunda görevleri vardır. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinde, ana-çocuk sağlığının korunmasında, üreme sağlğının iyileştirilmesinde etkin ve modern AP yöntemlerinin kullanılmasının önemi büyüktür. Bu çalışmada yetişkin üreme çağındaki kadınların kullandıkları AP yöntemlerinden memnuniyeti ve etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmaya 01.06.2016-31.12.2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Bağcılar Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı nüfustan çalışmamıza katılmaya gönüllü 194 hasta dâhil edildi. 18 yaş altındaki hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Anket formu hastalarla birebir yüz yüze görüşme tekniğiyle dolduruldu. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Family physicians have responsibilities in terms of family planning counselling, informing individuals about family planning, helping them to choose the suitable planning method for themselves and following up whether they apply the methods correctly. The importance of using effective and modern family planning methods is significant in terms of preventing unintended pregnancies, protecting mother and child health and improving reproduction health. In this study, satisfaction of the adult women of reproductive age from the family planning methods and the factors affecting their satisfaction are evaluated. Material and Method: A prospective, monocentric, observational and definitional study was conducted. 194 patients out of the population registered to Bağcılar Family Health Center of Haseki Health Application and Research Center of the University of Health Sciences were included to the study, at the dates between 01.06.2016 – 31.12.2016. The patients aged under 18 were excluded. The questionnaire form was filled in by the patients with the technique of face to face meeting. For statistical analysis, the programme SPSS 15.0 by Windows was used.