Zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip annelerin aile yükünün mental iyi oluş üzerine etkisinde stresle başa çıkma ve ebeveyn öz yeterliğin aracı rolü
The mediator roles of coping with stress and parental self efficacy on effect of family burden on mental well being of mothers whose children with intellectual disability
  1. Tez No: 597094
  2. Yazar: ASİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma; zihinsel yetersizliği olan çocuğa sahip annelerde aile yükü, stresle başa çıkma yöntemleri, ebeveyn öz yeterlik, mental iyi oluş düzeyi ve ilişkisini; aile yükünün mental iyi oluş üzerine etkisinde stresle başa çıkma (etkili başa çıkma, etkisiz başa çıkma) ve ebeveyn öz yeterliğin aracı rolünü belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Araştırma Konya ilindeki iki özel eğitim okuluna kayıtlı 202 çocuğun annesi ile; araştırmacı tarafından anket formu, Aile Yükü Değerlendirme Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Ebeveyn Öz Yeterlik Ölçeği, Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılarak, okulda, rehabilitasyon merkezlerinde ve ev ziyaretlerinde anneler ile yüz yüze görüşme yöntemiyle öz bildirime dayalı olarak Nisan- Temmuz 2018 döneminde gerçekleştirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve minimum-maximum değer; pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli uygulandı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational research was planned to determine score and relationship of family burden, parental self-efficacy, ways of coping with stress, mental well being and the mediator roles of coping with stress, parental self-efficacy on effect of family burden on mental well being on mothers whose children with intellectual disability (ID). The research was performed with 202 mothers of children enrolled in two special education school in Konya. The researcher collected data face to face and based on self-report using“questionnaire form”,“Family Burden Assessment Scale”,“Parental Self Efficacy Scale”,“ Ways of Coping with Stress Scale”“Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale”at school, rehabilitation center, in home between April-July 2018. In data analysis; number, percentage, mean, standard deviation, minimum-maximum value, Pearson correlation analysis and structural equation modelling were evaluated. Findings indicated that, the mothers of children with ID were shown to increase family burden, parental self-efficacy, mental well being and they used more effective coping ways than ineffective coping ways. There was a significant association among all of scale's score. There were lower negative levels association between family burden and maternal self efficacy, lower negative levels association between effective coping ways, moderate positive levels association between ineffective coping ways, moderate negative levels association between ineffective coping ways. Moderate positive levels association were observed between maternal self efficacy and effective coping ways, lower negative levels association were stated between ineffective coping ways, higher positive levels association were expressed between mental well being.