Şile Kabakoz Köyü sivil mimari örneği yapıların yapım sistemleri ve korunmasına yönelik öneriler
Construction techniques and proposal for conservation of civil architecture examples in Kabakoz Village, Şile
- Tez No: 597137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kabakoz, İstanbul'un Şile ilçesine bağlı bir sahil köyüdür. Özgün geleneksel dokusu büyük ölçüde korunarak günümüze ulaşabilmiş ender kırsal yerleşimlerdendir. Köy genelinde 73 adet tescilli sivil mimari örneği yapı ve 1 adet anıt satüsünde çınar ağacı vardır. Ancak bu yapılar ve anıt ağaç haricinde korunması gereken kültür varlığı niteliğinde tescillenmemiş veya harabe durumunda 5 adet yapı ile 7 adet köy fırını bulunmaktadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde literatür özeti, tezin amacı ve hipotez ele alınarak tezde işlenecek konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde Şile ilçesinin genel özellikleri, tarihçesi ve Şile'nin Kabakoz Köyü ile olan ilişkisi anlatılmıştır. Bu bölümde aynı zamanda tez çalışmasının yapıldığı Kabakoz Köyü'yle ilgili genel bilgiler aktarılmış; köyün tarihçesi, sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerinden bahsedilmiş ve köy meydanında bulunan anıt statüsündeki çınar ağacı tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Kabakoz Köyü'nde yapılan tarihi çevre analizleri değerlendirilmiştir. Çalışma alanını belirleme kriterleri anlatılmış, çalışma alanında yapılan yasal statü analizi, dolu-boş / ulaşım analizi, kat adedi analizi, işlev analizi ve konstrüksiyon analizlerinden elde edilen veriler tablolar yardımıyla aktarılmıştır. Dördüncü bölümde Kabakoz Köyü sivil mimari örneklerinin mimari özellikleri, yapım sistemleri ve yöreye özgü detaylar incelenmiştir. Köy genelindeki sivil mimari örneklerinin plan özellikleri ve cephe özellikleri anlatılmıştır. Yapıların temelleri, duvarları, döşemeleri, tavanları ve üst örtüleri incelenerek yapım sistemleri tespit edilmiştir. Duvarlarda kullanılan dolgu malzemeleri, cephelerde ve döşemelerde kullanılan kaplama malzemeleri ve geleneksel konutlardaki ocaklar gibi yöreye özgü detaylar incelenmiş, çizim ve fotoğraflarla desteklenerek anlatılmıştır. Beşinci bölümde Kabakoz Köyü'nün geleneksel dokusu ve sivil mimari örneklerinde karşılaşılan koruma sorunları incelenerek, yapı ölçeğinde sorunlar ve sosyo-ekonomik sorunlar olarak iki alt başlıkta anlatılmıştır. Aynı bölümde, belirlenen koruma sorunlarına getirilen koruma önerilerine de yer verilmiştir. Altıncı ve son bölüm olan sonuç kısmında ise tez çalışması hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kabakoz, is a seaside village in Şile, İstanbul. It is a unique rural settlement because of its highly protected traditional texture. In the first section of the study, literature analysis, scope and method are explained. In the second section, general characteristic and history of Şile and itsconnection with Kabakoz Village are explained. Besides, general characteristic, history, social, economical and cultural features of Kabakoz Village are expressed and the monumental plane tree is introduced. In the third section, analysis of historical texture in Kabakoz Village are evaluated. In the fourth section, architectural features, construction techniques and local details are discussed. Plan and façade features of traditional houses are examined. Also, foundations, walls, floors, ceilings and roofs are described. In the fifth section, conservation problems of traditional texture and houses in Kabakoz Village and proposals for those problems are explained. The sixth and last section consists of the conclusion of the study.