Investigation of the hexagonal lattice based reflectarray antennas
Altıgen örü tabanlı yansıtıcı dizi antenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 597142
  2. Yazar: ORÇUN KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNLÜ, DOÇ. DR. KAĞAN TOPALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, altıgen örü tabanlı yansıtıcı dizi antenler, anten performansı ve hüzme yönlendirme kabiliyeti açısından, kare örü tabanlı emsali ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca, iyileştirilmiş yansıma faz aralığı ve yansıma kaybına sahip yeni birim hücre eleman tasarımları sunulmuştur. Öncelikle, fi-şekilli birim hücre eleman tipi incelenerek, çalışma frekansı 8.23 GHz olacak şekilde yeniden tasarlanmıştır. Fi-şekilli elemanın çalışma prensibi incelenmiş ve fi-şekilli elemanın incelenmesinden kazanılan deneyim kullanılarak özgün birim hücre elemanları tasarlanmıştır. Daha sonra, altıgen ve kare örü tabanlı yansıtıcı dizi antenler, tekrarlayan ana hüzme oluşumlarını önlemek için elemanlar arası mesafe 0.52λ olacak şekilde, 8.23 GHz frekansında tasarlanmış ve üretilmiştir. Benzetim ve ölçüm sonuçları karşılaştırılmış ve her iki tip yerleştirme topolojisi tipinin anten performansları arasında önemli bir fark olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca, altıgen örü tabanlı yansıtıcı dizi antenlerin hüzme yönlendirme özelliği 8.23 GHz frekansında, her bir tarama açısı için ayrı bir yansıtıcı anten tasarlanarak incelenmiştir. 0.6λ elemanlar arası mesafeye sahip kare ve altıgen örü tabanlı yansıtıcı dizi antenler, yerleştirme topolojisinin hüzme yönlendirme kapasitesi üzerine etkisini incelemek için tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Üretilen tüm yansıtıcı dizi antenlere ait ölçüm sonuçlarının, simülasyon sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Kare ve altıgen topolojilerin karşılaştırılması, elemanlar arası mesafenin 0.6λ olduğu durum için, hüzme yönlendirme kabiliyetinin altıgen bir topoloji kullanarak %50 oranında arttırılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hexagonal lattice based reflectarrays are investigated in terms of antenna performance and beam steering capability by comparing them with their square lattice based reflectarray counterpart. In addition, novel unit cell element designs are presented having improved reflection phase range and reflection loss. First of all, the phi-shaped unit cell element type is examined and re-designed to have an operating frequency of 8.23 GHz. The operating principle of the phi-shaped element is studied and novel unit cell elements are designed by using the experience gained from the examination of phi-shaped element. Then, the hexagonal and square lattice based reflectarrays are designed and fabricated by using 0.52λ inter-element spacing at 8.23 GHz to avoid grating lobes. Simulation and measurement results are compared and not any significant difference is observed between the antenna performances of both placement topology types. Moreover, the beam steering capability of the hexagonal lattice based reflectarrays are investigated at 8.23 GHz by designing a separate reflectarray for each scan angle. The square and hexagonal lattice based reflectarrays with inter-element spacing of 0.6λ are designed, fabricated, and measured to examine the effect of placement topology on beam steering capabilities. It is observed that, the measurement results of the all fabricated reflectarray antennas are in very good agreement with the simulation results. The comparison of the square and hexagonal topologies show that the beam steering capability can be improved by 50% for 0.6λ inter-element spacing by using a hexagonal topology.