Çoklu rezervuar sistemlerinin enerji üretimi ve enerji geliri optimizasyonu
Energy production and energy yield optimization of multiple reservoir systems
  1. Tez No: 597143
  2. Yazar: CEM KISIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
G20 ülkeler listesinde ve“Gelişmekte olan Ülkeler”sınıfında yer almakta olan Türkiye'nin, enerji üretimi ihtiyacı, her geçen gün gelişmekte olan sanayi, nüfus ve ihtiyaçlar neticesinde artmaktadır. Özel teşebbüse lisans verilmeye başlanması ile ülkemizde enerji yatırımları hızlanmış, hidroelektrik, güneş ve rüzgar enerjisi olarak da çeşitlenmeye başlamıştır. Enerji üretimi ihtiyacının her geçen gün artması, yeni üretim tesislerinin yapılması dışında hem bu tesislerin hem de mevcut sistemlerin en iyi şekilde işletilmesi gereksinimini doğurmaktadır. Bu amaçla tez çalışması kapsamında birden çok rezervuar sistemlerinin tek elden işletilmesi ile en yüksek enerji üretimi elde edilmesi (enerji en iyilemesi) dinamik programlama kullanılarak yapılmış, oluşturulan bilgisayar programı ile seri ve paralel bağlantılı çoklu baraj sistemleri çözülmüştür. Enerji üretimi en iyilemesi yanısıra özel teşebbüs kullanımı da dikkate alınarak aynı zamanda enerji geliri en iyilemesi de yapılmıştır. Enerji en iyilemesi yapılırken harcanacak su sarfiyatı da dikkate alınmış olup, en az su sarfiyatı ile en yüksek enerji üretimi yapılması da oluşturulan bilgisayar programı ile yapılabilmektedir. Fiktif ve gerçek baraj sistemleri üzerinde geçmiş veriler kıyaslanarak çeşitli çalışmalar yapılmış olup, elde edilen faydalar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being among developing countries and a member of G20, Energy demand in Turkey increases day by day as a result of population growth and developing industry needs. With the start of licensing the private enterprise, energy investments have accelerated and have diversified as hydroelectric, solar and wind power. Increase in energy need has caused operators to operate the existing energy plants more efficiently and effectively. Moreover this increase leads new energy production plants to be built. In this thesis, energy optimization of more than one reservoir system from one hand has been generated by using dynamic programming. With this aim, multiple reservoir systems that are interrelated serial or parallel, have been solved by using this generated computer program. Along with energy optimization, energy yield optimization has also been done considering private enterprise. Water consumption minimization is also considered so that, maximization of energy production with minimum water consumption can also be done by the generated computer program. Various studies have been done by comparing past data on fictive and real reservoir systems, and acquired benefits have been interpreted.