Akımsız Ni-B kaplamalarda kaplama parametrelerinin korozyon üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of coating parameters on corrosion in electroless Ni-B coatings
  1. Tez No: 597149
  2. Yazar: CİHAN ESEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇITAK, DR. SEDAT SÜRDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyonlarda indirgeyici içeren akımsız kaplama banyolarında nikel-bor (Ni-B) kaplamaları üretmek, indirgeyici miktarının korozyon ve mikroyapı özelliklerine etkilerini incelemektir. Bu kapsamda, düşük karbonlu çelik (St-37) üzerinde Ni-B biriktirmek için indirgeyici olarak sodyum borhidrür (NaBH4) içeren alkali banyolar kullanılmıştır. Kaplamaların yüzey ve kesit morfolojileri, bor içerikleri, sertlik ve yapıları; alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM), indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS), nanoindentasyon ve X-ışını kırınımı (XRD) ile analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, kaplamaların korozyon davranışları %3,5'lik sodyum klorür (NaCl) çözeltisinde potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi ile incelenmiştir. Analizlere göre, kaplamaların yapısının, mikrokristalin nikel ve amorf Ni-B fazlarının karışımından oluşan bir yapıya sahip olduğu ve amorf faz oranının bor içeriği ile arttığı belirlenmiştir. Belirlenen optimum parametrelerle üretilen kaplamaların, karnabahar benzeri bir mikroyapıya sahip olduğu görülmüştür. Kaplamaların korozyon özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sonuçlara göre indirgeyici oranının artmasıyla ilk olarak korozyon direncinin yükseldiği daha sonra düşmeye başladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce Ni-B coatings in coating baths with different reductant concentrations and to investigate the effects on the corrosion resistance and microstructure properties. For this purpose, the alkaline baths involving sodium borohydride (NaBH4) as reducing agent was used to deposit nickel–boron (Ni–B) on mild steel (St-37) samples. The surface and cross morphology, boron content, hardness and structure of the coatings were analyzed by field emission scanning electron microscopy (FESEM), inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS), nanoindentation and X-ray diffraction (XRD). In addition, the corrosion behaviors of the coatings were investigated by potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy in a 3.5 wt.% sodium chloride (NaCl) solution. According to analyses, it was determined that the structure of the coatings is a mixture of microcrystalline nickel and amorphous Ni-B phases with columnar structure. The quantity of amorphous phase increased with boron content. The coatings produced with the optimum parameters determined have a cauliflower-like microstructure. The corrosion properties of the coatings were examined comparatively and with the increase of the reductant rate, the corrosion resistance was enhanced initially and thereafter started to decrease.