Dyslexic readability analysis of texts and diagnosis of dyslexia using eye movements
Meti̇nleri̇n di̇slekti̇k okunabi̇li̇rli̇k anali̇zi̇ ve göz hareketleri̇ni̇ kullanarak di̇sleksi̇ teşhi̇si̇
- Tez No: 597150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Okuma, pek çok eğitimli insan tarafından hızlıca gerçekleştirilen bir etkinlik olmasının yanında oldukça karmaşıktır. Harfler ve kelimeler beynimizin görsel sistemi tarafından algılanırken hafıza, dil ve düşünme gibi diğer karmaşık bilişsel fakülteler de okuma etkinliğine katılır. Modern dünyada okuryazarlık, bireylerin yaşantılarını idare ettirmeleri, bulundukları topluma eğitimli bir birey olarak katkıda bulunmaları, kişisel ve mesleki gelişimleri için vazgeçilmezdir. Ancak, toplumun yaklaşık %10-%15'ini etkilediği düşünülen disleksi öğrenme bozukluğu, zekâ düzeyi normal olmasına rağmen bireylerin okuma güçlüğü çekmelerine neden olmaktadır. Albert Einstein, Picasso, Bill Gates, Steven Spielberg gibi tanınmış kişilerin bu problemden şikâyetçi olduğu bilinmektedir. Bu tezde, geliştirilen Gunduz İndeksi (dislektik okunabilirlik indeksi) sayesinde okuma metinlerinin dislektik bir okuyucu için uygunluğu ölçülebilir hale getirilmiştir. Aynı zamanda yapılan okuma deneyleriyle sonuçlar doğrulanmıştır. Okuma deneyleri esnasında kaydedilen göz hareketleri analiz edilerek, okuyucunun dislektik bir okuyucu olup olmadığı 90% lara varan bir başarı oranı ile tahmin edilebilmiştir. Tezin ulaştığı bir diğer önemli sonuç ise okuma deneyleri ile yapılan bu başarılı teşhisin, okul öncesinde de yapılabileceği bilgisidir. Bu amaçla geometrik şekiller ve sesler arasındaki bağlantıyı kurabilme becerisini test eden bir oyun oluşturulup alınan sonuçlar analiz edilmiştir. Sonucunda 72% başarı oranı ile oyunu oynayan kişinin dislektik bir okuyucu olup olmadığı tahmin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although people with literacy training can easily and spontaneously read a piece of text, reading is a very complex activity. While letters and words are perceived by the visual system in the brain, cognitive faculties such as memory, language, reasoning, and such are also involved in reading activity. Literacy in the modern world is of utmost importance for managing one's daily life and contributing to the society as an educated person, as well as for individual and professional development. However, dyslexia, which is thought to affect around 10-15% of society, causes reading deficit for some, despite their normal intelligence. Albert Einstein, Picasso, Bill Gates, and Steven Spielberg are known to have suffered from dyslexia. This thesis has made the readability of its texts measurable for a dyslexic reader with improved a novel readability index which named Gunduz Index. At the same time, the success of this index was measured as a result of the reading experiments. By analysing the eye movements recorded during the reading experiments, it was estimated that the reader was a dyslexic or non-dyslexic reader with a success rate of up to 90%. Another important point of the thesis is that this successful diagnosis on primary school students can be done before school. For this purpose, a game that testes the ability to establish the connection between geometric shapes and sounds has been created and the results are analysed. As a result, with the success rate of 70%, the person who played the game can be predicted to be dyslexic.