Türkiye ve bazı ülkelerde vergi uyuşmazlıklarının yargı aşamasında çözüm yolları
Resoluti̇ons of tax di̇sputes i̇n judgement stage i̇n Turkey and and some countri̇es
- Tez No: 597185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vergi, geçmişten günümüze kamu finansmanını sağlamak için kullanılan ve ilk akla gelen en temel kaynaktır. Devlet egemenlik gücüne dayanarak vatandaşlardan vergi toplar. Bu vergiler cebren ve karşılıksız olan ekonomik değerlerdir. Vergi sistemi sosyal ekonomik ve siyasal alanda meydana gelen değişken ve dinamik bir yapıya sahiptir. Vergi idaresi ile mükellefler arasında ki uygulamadan doğan bazı uyuşmazlıklar olabilmektedir. Bu uyuşmazlıklarda bir taraf mükellef diğer taraf ise devlettir. Devlet mükelleften alacağı vergiyi kanunların öngördüğü şekilde toplayarak vergi miktarını maksimize etmeye çalışmaktadır. Mükellef ise doğası gereği her zaman daha az vergi vermeye gönüllüdür. Bu durum uyuşmazlıkların temel sebebidir. Devletle mükellef arasında ortaya çıkan vergi uyuşmazlıkların vergi borçluları tarafından ortadan kaldırılmak amacıyla bir takım çözüm yollarını başvurulmaktadır. Bu araştırmada öncelikle vergi uyuşmazlığı ve vergi uyuşmazlığına neden olan etkenlerden bahsedilmiş, uyuşmazlığın çözümüne ilişkin mükelleflerin izleyebileceği yollar sıralanmıştır. İdari aşamada çözüme kavuşturulan uyuşmazlıklar ile yargıya intikal eden uyuşmazlıkların karşılaştırılması yapılmış ve Türk Vergi Yargısının etkinliğini azaltan nedenlere değinilerek uygulamadaki zorlukların aşılması amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax is the most basic source used to provide public finance from the past to the present. The state collects taxes from citizens based on the power of sovereignty. These taxes are economic values that are imposed and unrequited. The tax system has a dynamic and dynamic structure in the social and political spheres. There may be some disputes arising from the practice of the tax administration and taxpayers. In these disputes, one side is the payer and the other is the state. The state is trying to maximize the amount of tax by collecting the tax that it will receive from the taxpayer as stipulated by the laws. The taxpayer is, by its very nature, willing to pay less taxes at all times. This is the main reason for disputes. The tax disputes between the state and the taxpayers are resorted to by a number of remedies in order to eliminate tax debts. In this study, firstly, the tax mismatches and the factors that cause tax disputes are mentioned and the ways in which the taxpayers can solve the dispute are listed. The disputes that have been resolved at the administrative stage and the disputes that have been brought to the judiciary have been compared and the reasons for decreasing the effectiveness of the Turkish Tax Judiciary have been addressed and suggestions have been submitted to overcome the difficulties in implementation.