Türk vergi yargısının gelişimi, sorunları ve çözüm önerileri
The Development of Turkish tax juristiction, its problems and proposals
  1. Tez No: 73713
  2. Yazar: MUSTAFA DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z. SACİT ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Türk vergi yargısının başlangıcı Tanzimat Dönemine rastlamaktadır. Bu dönemde vergi uyuşmazlıkları İl ve İlçe İdare Meclisleri ile 1868 yılında kurulan Danıştay'da çözümlenmekteydi. Cumhuriyet döneminde ise 1950'ye kadar olan dönemde her vergi kanunu ile görevli itiraz ve temyiz komisyonları kurulmuştur. Bunların yerine 1950-1982 arası dönemde Muvazzaf Vergi İtiraz komisyonları, Gayri Muvazzaf Vergi İtiraz Komisyonları ve Vergiler Temyiz Komisyonu kurulmuştur. 1982 yılında bugünkü haliyle 33 ilde Vergi mahkemeleri, 22 ilde bölge idare mahkemeleri kurulmuştur. Bugün, bunlarla birlikte 1868 'den beri devam eden ilk ve son derece mahkemesi olarak Danıştay görev yapmaktadır. Zamanımızda bazı ülkelerde uygulanan vergi yargı sistemleri dört gurupta toplanabilir. Bunlar; adli yargıya bağlı vergi yargı sistemi (Belçika, Hollanda, İngiltere, A. B. D.), idari yargıya bağlı vergi yargı sistemi (Fransa, İsveç, Lüksemburg), bağımsız vergi yargı sistemi (Almanya) ve Karma vergi yargı sistemi (İtalya) şeklindedir. Türkiye idari yargıya bağlı vergi yargı sistemini kabul etmiştir. Ülkemiz vergi yargısında; davalı ve davacı yönünden, dava sayısının fazlalığından, Vergi Usul Kanunu ve İdari Yargılama Usulü Kanunu'ndan kaynaklanan sorunlar vardır. Vergi davası açmadan önce uyuşmazlıkların idari aşamada çözüm imkanına kavuşması halinde dava sayısı azalabilecektir. Öte yandan idare ve vergi mahkemesi ayrımına gidilmeden vergi uyuşmazlıklarında ilk derece idari mahkemeler her ilde kurulmalı, 22 bölge idare mahkemesi yerine 7 coğrafi bölgede bölge idare mahkemeleri kurulmalı ve bunlar temyiz mercii olmalı, Danıştay ise bölge idare mahkemesi kararlarının bir kısmının sadece hukuki uyuşmazlıklarını temyizen çözümleyen üst yargı mercii olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The begining of judgment of Turkish Tax meets to Period Tanzimat. In this period tax disagreements has been solved city and town administration assembly and Counci.l of State which established in 1868. In the period of republic, Eomission of Eharged protest and appeal has been established by each of tax law until 1950. Instead of them, commission of salaried tax protest, commission of non salaried tax protest and commission of tax appeal has been established in 1950-1982. Tax law Court in 33 cities and Regional Administratio Court in 22 cities has been establised as nowadays in 1982. However, today there is an institution which has been skill maintain from 1 968 and it is defined as Council of state Nowadays, system of tax judgament which is applied in several countries should be classified 4 groups: ? System of tax judgament connected with juridical judgment (Belgium, Nederland, England, U.S.A.) ? System of tax judgment connected with Administration judgament (France, Sweden, Luxembourg) ? System of Independant tax judgment (Germany) ? System of mixed tax judgment (Italy) In tax judgment of own country, there are several problems which causes from defendant and claimant, tax and out horitres of law courts, surplus of number of claim, tax procedure Law, Administration stages before the tax claim. The other hand, administration and tax courts aren't classified, in tax disagreements first stage administration courts should be established, instead of 22 regional admistration court in the 7 geographical regions, regional administration courts should be established and they should have power of appeal. Council of State should be solution institution and top judgment stage. In addition, Council of state should analysis the law disagrement of regional administration court decisions as appeal stage. IT