Farklı konsantrasyonlardaki florürlü diş macunları ve kullanım sıklıklarının başlangıç mine lezyonu üzerine etkilerinin çeşitli metodlarla incelenmesi
- Tez No: 59718
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, farklı florür konsantrasyonları içeren sodyum florür (NaF) katkılı diş macunlan ile bunların kullanım sıklığına bağlı olarak^ laboratuar şartlarında suni olarak oluşturulmuş mine lezyonlannın remineralizasyonuna olan etkilerini belirlemek amacıyla in situ bir çalışma planlandı. Bu amaçla çalışmanın birinci aşamasında^ mine örneklerindeki lezyonlar in situ şartlarda test uygulanımını takiben (0, 300, 1500,: 3000 ppm florür konsantrasyonlu test grupları/ 1 kez, 3 kez) kalitatif ve kantitatif olarak mikrosertlik, polarize ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu yöntemleri ile değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise gönüllü bireylerde, test macunlarının uygulamarını takiben taramalı elektron mikroskobu ve florür elektrod analiz metodlar ile değerlendirmeler yapılmıştır. Tüm test grupları, yapılan değerlendirmelerin hepsinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vermişlerdir. Flor konsantrasyonu ve kullanım sıklığı arttıkça remineralizasyonun arttığı tespit edilmiştir. Aynı şekilde konsantrasyon ve kullanım sıklığı arttıkça tükürükte serbest florür iyon konsantrasyonu artmaktadır. Bu çalışmanın şartlan altında 300 ppm1 in 3 kezlik kullanımı 1500 ppm' in 1 kezlik kullanımından daha fazla remineralizasyon sağlamıştır. 3000 ppm florürlü diş macunu 3 kez kullanıldığında en yüksek remineralizasyonuj yoğun mineralize yüzeyi ve en güvenli bir tükürük florür iyonu seviyesi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of dentifrices with different fluoride concentrations and the frequency of usage by using microhardness, polarized light microscope, scanning elektron microscope and salivary fluoride analyses in an in situ study. The study was planned in two parts. In the first part, artificial lesion produced human enamel samples were carried by volunteers during test periods according to test groups (0, 300, 1500, 3000 ppm fluoridated dentifrices/once and three times a day). The enamel samples were evaluated using microhardness, polarized light microscope, scanning elektron microscope methods. In the second part, volunteers followed the test periods and then^ the replica scanning electron microscope and salivary fluoride analyses were evaluated. All test groups showed statistical significant results. The more fluoride concentration and the more frequency of usage, the more remineralization were provided. Three times 300 ppm fluoride provided more remineralization than ones 1500 ppm fluoride application. Three times use df 3000 ppm fluoride group provided the most remineralization in the body of lesion, concentrated mineralized surface and the safe salivary fluoride level from toxicity point of view.