Habere ulaşmada geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş
Transition from traditional media to new media in access to news
- Tez No: 597198
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler, tüm alanlarda olduğu gibi medya alanında da bir değişime ve dönüşümü bilgi ve iletişim alanında beraberinde getirmiştir. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu süreçte ''yeni medya, sosyal medya ''gibi kavramlar da hayatımıza girmiştir. Bu yeni bir dönemi başlangıcı sayılmış ve artık medya ''geleneksel medya'' ve ''yeni medya ''olarak ikiye ayrılmış. Geleneksel medyada olmayan birçok özelliği beraberinde getiren yeni medya teknolojileri başta insanların kendilerini ifade ettikleri, etkileşime geçtikleri ve diğer kullanıcılar ile bağlantıda kaldıkları birçok yenilik ile geleneksel medyayı geride bırakmayı başarmıştır. Bu kadar yeniliği beraberinde iletişim teknolojilerindeki bu gelişim yeni medya habercilik anlayışını ve habere ulaşma alışkanlıklarında da değişimlere neden olmuştur. Bu çalışma yaşanan bu değişimi ortaya kaymak ve geleneksel medya ile yeni medya arasındaki değişen habercilik anlayışını irdelemek için ele alınmıştır. Çalışmaya geleneksel medyanın dinamikleri göz önüne alınarak ve habere ulaşmanın konvansiyonel yöntemleri üzerinde durularak başlanmıştır. Sonrasında ise geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş süreci tarihsel dinamikler göz önünde tutularak değerlendirilmiştir. Yeni medya ortamlarının dönüşüm sürecinden basılı gazeteciliğin nasıl ve ne oranda etkilendiği üzerinde durulmuştur. Yeni medyanın haber içeriğinde yaptığı etkiler bağlamında habere ulaşma yöntemlerindeki değişiklikler dünya ve ülkemiz açısından irdelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında ise katılımcıların yer aldığı bir anket çalışması yapılarak internet kullanımı, sosyal medya açısından haber alma ve geleneksel medya ile yeni medyanın habercilik açısından karşılaştırılması ortaya konarak çıkarımlarda bulunulmuştur. Ayrıca geleneksel medya ile yeni medya arsındaki farkları ortaya koyabilme adına aktif olarak medya sektörü içerisinde yer alan gazetecilerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it has effective in all areas of life, technological brought about a change and transformation in the field of media. In the era which is called Era of Information, media has gained a different dimension with the development of internet technologies. It has brought new concepts, such as new media and social media, to our lives. All the changes and transformations have been considered as the beginning of The New Era and now the media has been divided into two dimentions,“traditional media '' and ”new media". The new media, which brings many features that traditional media does not have, has brought many innovations in which people express themselves, interact and stay in touch with other users, and succeeded in leaving the traditional media behind. The development of communication technologies and the widespread use of the internet have changed the consciousness of new media journalism, and also caused differences in the habits of reaching the news. This study was written to reveal this change and to examine the consciousness of journalism between traditional and new media. The study was started by considering the dynamics of traditional media and the conventional methods of reaching the news. Afterwards, the process of transition from traditional media to new media was evaluated considering historical dynamics. How and to what extent written journalism has been affected by the transformation process of new media is analyzed. In the context of the effects of the new media on the news content, the changes in the methods of access to news have been examined in terms of the World and our country In the research part of the study, a survey was conducted with participants and internet usage and usage areas were examined and an inference has been tried to be obtained. In addition, the ways of reaching the news were evaluated in terms of the use of social media, and traditional media and new media were compared in terms of journalism, and inferences were made in terms of their results. Besides, semi-structured interviews were conducted with journalists actively involved in the media sector in order to reveal the differences between traditional media and new media.