Habere ulaşmada geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş
Transition from traditional media to new media in reaching news
  1. Tez No: 669604
  2. Yazar: ALI TALIB RADHI ALMASOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojideki gelişmeler, her alanda olduğu gibi bilgi ve iletişim alanında da değişim ve dönüşümleri beraberinde getirmiştir. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu süreçte,“yeni medya, sosyal ağlar”gibi kavramlar hayatımıza girmiştir. Bu, yeni bir çağın başlangıcı olarak kabul edilmekte ve artık medya“geleneksel medya”ve“yeni medya”olarak ikiye ayrılmaktadır. Geleneksel medyada bulunmayan pek çok işlevi olan yeni medya teknolojileri, özellikle kendini ifade etme, etkileşim ve diğer kullanıcılarla iletişim anlamında pek çok yenilikle geleneksel medyayı geride bırakmayı başarmıştır. Bu tür yeniliklerle birlikte, iletişim teknolojisindeki bu gelişme, yeni medya anlayışında ve haber alışkanlıklarına erişimde değişikliklere neden olmuştur. Bu çalışma, bu değişimi tanımlamak ve geleneksel medya ile yeni medya arasında değişen gazetecilik anlayışını incelemek amacıyla tartışılmıştır. Çalışma, geleneksel medyanın dinamiklerini ve geleneksel haber yayma yöntemlerini dikkate alarak başlamıştır. Daha sonra geleneksel medyadan yeni medyaya geçiş süreci tarihsel dinamikler dikkate alınarak değerlendirilerek basılı gazeteciliğin yeni medya ortamının dönüşümünden nasıl ve ne ölçüde etkilendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yeni medyanın haber içeriği üzerindeki etkisi bağlamında, haberlerin alınma şeklindeki değişiklikler dünya ve ülkemiz açısından incelenmektedir. Araştırmanın analiz bölümünde katılımcılar ile anket yapılarak internet kullanımı sunularak, sosyal medya perspektifinden, geleneksel medya ile yeni medyayı kullanım amaçları açısından karşılaştırılarak sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in technology have brought about changes and transformations in the field of information and communication, as in every field. In this process called the information age, concepts such as“new media, social networks”have entered our lives. This is regarded as the beginning of a new era and now the media is divided into“traditional media”and“new media”. New media technologies, which have many functions not found in traditional media, have succeeded in leaving the traditional media behind with many innovations, especially in terms of self-expression, interaction and communication with other users. With such innovations, this development in communication technology has caused changes in the understanding of new media and access to news habits. This study has been discussed in order to describe this change and to examine the understanding of journalism changing between traditional and new media. The study began by taking into account the dynamics of traditional media and traditional news dissemination methods. Afterwards, the process of transition from traditional media to new media was evaluated by considering the historical dynamics, and it was tried to be revealed how and to what extent print journalism was affected by the transformation of the new media environment. In the context of the impact of new media on news content, changes in the way news are received are analyzed from the perspective of the world and our country. In the analysis part of the research, by conducting a questionnaire with the participants, presenting the internet usage, and comparing the traditional media with the new media from the social media perspective, results were drawn.