Investigation of recycled concrete aggregate usage in geotechnical engineering applications
Geoteknik mühendislik uygulamalarında geri dönüşümlü beton agrega kullanımının incelenmesi
- Tez No: 597201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, darbeli taş kolon ve klasik taş kolon uygulamalarında sıkça kullanılan doğal agrega (NA) malzemesinin yerine geri dönüştürülmüş beton agrega (RCA) malzemesinin kullanılabilirliği ve performansı laboratuvarda model deneyler aracılığı ile incelenmiştir. Çalışmada öncelikle RCA malzemesinin geoteknik özellikleri araştırılmış ve RCA agrega malzemesinin fiziksel özelliklerini belirlemek için elek analizi, permeabilite, Los Angeles aşınma deneyi, su emme, özgül ağırlık, üç eksenli basınç deneyi ve kesme kutusu deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerin ardından, granüler kolon malzemesi olarak doğal agrega (NA) ve beton agrega (RCA) kullanılarak, farklı drenajsız kayma mukavemetine sahip zeminlerlerde model deneyler gerçekleştirilmiştir. Model deneyler, sırasıyla 40 cm çapında ve genişliğinde silindirik ve kübik tanklar içerisinde oluşturulmuş killi-kum zeminde gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan kili kum zemin zemin yataklarında RCA ve NA malzemeleri ile taş kolonlar oluşturulmuştur. Bunun için agrega malzeme yer değiştirme yöntemi kullanılarak kademeli olarak tokmaklanıp zemin içerisine yerleştirilmiştir. Geri dönüştürülmüş agregalar ile oluşturulmuş kolonların zemin iyileştirilmesinde kullanımının ne derece etkili olduğunu araştırabilmek için iyileştirilmemiş zemin, doğal agrega (NA) ve geri dönüştürülmüş agregalar (RCA) ile oluşturulmuş kolonlar eksenel olarak yüklenerek yük taşıma kapasiteleri belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yapılan deneyler, geri dönüştürülmüş beton agregalarının darbeli taş kolon ve klasik taş kolon uygulamalarında geri dolgu malzemesi olarak kullanılabileceğini ve sürdürülebilirlik açısından ekonomiye ve doğal kaynakların korunmasına önemli katkılar sağlanacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of the recycled concrete aggregate (RCA) material in the performance of granular column construction is investigated through laboratory model tests by replacing it with natural aggregates (NA). In the study, firstly, geotechnical properties of RCA material are investigated and some basic tests including particle size distribution, permeability, Los Angeles abrasion test, water absorption, specific gravity, triaxial test and direct shear test are conducted in order to characterize the RCA material. Following these tests, a series of laboratory model tests are carried out by using RCA and NA (natural aggregate) as a granular column material in soft soil deposits having different undrained shear strength. Model tests were carried out on soil beds (clayey sand) in cylindrical and cubic tanks that are 40 cm in diameter and in width, respectively. The soft soil bed was formed with mixtures of kaolin and sand which prepared by mixing 60% sand and 40% clay with a water content of 1.5 times the liquid limit. The consolidation stages were completed under own weight of soil bed firstly, then second part of consolidation was started by applying dead loads using concrete cubes to achieve specified amounts of undrained shear strength (Cu). The stone columns were installed using the displacement method by compacting RCA and NA material seperately in the soft soil beds. The created columns and surrounding soil were subjected to vertical loading at the top through a loading plate. Pressure cells were used to determine stress sharing between columns and surrounding soil during load test. At the end of the model tests, it is concluded that reuse of recycled concrete aggregate can be considered in the construction of granular columns and play an important role in sustainable geotechnical design.