Vectorial cyclic codes and their algebraic structures
Vektörel devirli kodlar ve cebirsel yapıları
  1. Tez No: 597204
  2. Yazar: SÜMEYRA BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Cebirsel Kodlama Teorisi'nde optimal parametrelere sahip kodlar üretilmesi, yeni kod aileleri ve alt ailelerinin keşfedilmesi, yeni cebirsel kodlama metodlarının önerilmesi, bu metodların çeşitli cebirsel yapılar üzerinde genelleştirilmesi ve uygulanması veya bilinen en iyi kodların farklı ve tercihen daha etkili yollarla oluşturulması önemli araştırma alanları olagelmiştir. Bu çalışmada, vektör-devirli matrisler oluşturmayı sağlayan çoklu devir lineer dönüşümü temelli çoklu devirli kodlar, değişik cebirsel yapılar üzerinde ele alınmıştır.“Multi polycyclic”kod tanımı literatüre kazandırılmış, bununla birlikte üreteç ve parite-kontrol durumları ve duallik teoremleri özellikle skew polinom halkaları üzerinde sunulmuştur. Ayrıca, matris uzayları üzerinde çoklu devirli kod üretme metodu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Algebraic Coding Theory, constructing codes with optimal parameters, discoveringnew code families and subfamilies, proposing new algebraic coding methods,generalizing and applying these methods to various algebraic structures orconstructing best known codes in different and preferably more efficient ways haveall been important research subjects.In this study, polycyclic codes, which are based on polycyclic shift that createsvector-circulant matrices, are examined over different algebraic structures. The term“multi polycyclic codes”is contributed to the literature, with introducing generator andparity check conditions and duality theorems especially over skew polynomial rings.Moreover, a polycyclic code construction method is proposed over matrix spaces.