Osmanlı Dönemi şairlerinden Yûsuf El-Esîr ve şiiri
An Ottoman Period poet Yousuf Al-Aseer and his poems
  1. Tez No: 597203
  2. Yazar: SELÇUK PEKPARLATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Osmanlı dönemi şairlerinden Yûsuf el-Esîr'in hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Girişte XIX. yüzyıl Arap Edebiyatı'na genel bir bakışla birlikte Yûsuf el-Esîr'in yaşadığı dönemdeki siyasi, sosyal ve kültürel durumlara değinilmiştir. Birinci bölümde şairin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Yûsuf el-Esîr'in şiirleri muhteva yönünden tahlil edilmiştir. Şiirler konularına göre sınıflandırılmış ve edebî tenkit eserlerindeki ölçütlere göre değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise şiirlerin şekil özellikleri nazım türleri ve kaside yapısı bakımından ele alınmıştır. Şiirlerin üslup özellikleri ise bedî' sanatları ve beyâni anlatımlar çerçevesinde incelenmiştir. Böylece şiirlerin edebî değerlerinin tespit edilmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and poems of the Ottoman poet Yousuf al-Aseer were examined. The study consists of an introduction and three main chapters. In the introduction, it's mentioned to the political, social and cultural conditions of the period in which Yousuf al-Aseer lived with an overview of Arabic literature in the XIX. century. In the first chapter, poet's life, literary personality and his works are discussed. In the second chapter, the poems of Yousuf al-Aseer are analyzed in terms of content. Poems were classified according to their subjects and evaluated according to the criteria in literary criticism. In the third chapter, the shape features of poems are discussed in terms of verse types and qasidah structure. The stylistic features of the poems were examined within the framework of the bedî' arts and the beyân expressions. Thus, the literary values of poems were tried to be determined.