İliopsoas kas hipertrofisinin lomber omurga üzerinde biyomekanik etkileri: Sonlu elemanlar analiz çalışması
Biomechanical effects of iliopsoas muscle hypertrophy on the lumbar spine: finite element analysis study
- Tez No: 973832
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda; lomber 1-5, sakral omurlar, pelvis, femur, iliopsoas, multifidus; SolidWorks® yazılım programı ile orijinal anatomik yapılara uygun olarak modellenmiştir. Referans olarak daha önce travma veya cerrahi geçirmemiş; herhangi bir kronik hastalığı olmayan 33 yaşında 175 cm boyunda 75 kilo bir bireyin bilgisayarlı tomografi görüntüsü baz alınmıştır. Bu modele göre; iliopsoas ve multifidus kas güçlerinin dengesi açısından farklılıkların diskler ve fasetler üzerindeki etkisini izlemek amacı ile 4 ayrı model oluşturuldu. Sırası ile her iki kas gücünün normal olarak modellendiği referans model (model 1), multifidus kasının normal referans değerlerde olduğu ve iliopsoasın %30 güçlendirildiği (hipertrofi) model 2, her iki kas grubunun da hipertrofik simüle edildiği model 3 ve son olarak da multifidusun atrofik iliopsoasın hipertrofik olduğu model 4 oluşturuldu. Maksimum eşdeğer gerilim ölçümü lumbal 1 ve 5 fasetleri, disklerde ise lumbal 4-5, lumbal 5 sakral 1 olarak seçildi. Sağ sol ayrımı yapılmadan en yüksek değerler o seviye ve yapının yüklenmesi olarak kabul edildi. Modellere 100 Newton (N) ile başlayıp 500 N'a kadar artan ve sonrasında tekrar azalan, ardışık aksiyal yük ve 5 N/m'lik dönme kuvveti uygulanmıştır. Ayrıca yüklenmeler; fleksiyon-ekstansiyon-rotasyon olacak şekilde kombine yüklenme yapılmıştı. Tüm bu yapılarda izlenen gerilmeler analiz edilmiştir. Analizlerde, intervertebral disk ve faset eklemler üzerine oluşan reaksiyon kuvvetleri ve bu bölgelere etki eden maksimum eşdeğer gerilmeler (MEG) Newton (N) /mm2 yani Megapascal (MPa) cinsinden değerlendirilmiştir. Reaksiyon kuvvetleri ise vektörel olarak N cinsinden elde edildi. Diskler üzerine etki eden MEG'ler L5-S1 diskinin L4-5 e göre daha fazla gerilime maruz kaldığı ve yüklenmenin fleksiyon pozisyonunda ekstansiyon pozisyonundan çok daha fazla olduğu görülmektedir. Bu iki disk seviyesi arasında rotasyonel ve siklik yüklenmeler açısından belirgin bir fark bulunmadı. Psoas ve multifidus kaslarının aynı anda hipertrofik olduğu durumlar referans model ile kıyaslandığında L5-S1 diskinde daha belirgin olmak üzere her iki seviyede de özellikle fleksiyon ve ekstansiyonda MEG'lerde azalma olmuştur. Fakat en çok yüklenmenin fleksiyonda multifidusun zayıf iliopsoasın güçlü olduğu modelde (Model 4), L5-S1 diskinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study; lumbar 1-5, sacral vertebrae, pelvis, femur, iliopsoas, multifidus; were modeled with SolidWorks ® slime program in accordance with the original anatomical structures. As a reference, a computerized tomography image of a 33-year-old, 175 cm tall, 75 kg individual who had no previous trauma or surgery; who did not have any chronic disease was taken as the basis. According to this model; 4 separate models were created in order to monitor the effects of the differences in the balance of iliopsoas and multifidus muscle strengths on the discs and facets. The reference model (model 1) where both muscle strengths were modeled as normal, the multifidus muscle was at normal reference values and the iliopsoas was strengthened by 30% (hypertrophy), and the model 2 where both muscle groups were strengthened by 30% ( hypertrophy ). Hypertrophic model 3, in which it is simulated, and finally the multifidus atrophic iliopsoas hypertrophied model 4 was created. Maximum equivalent stress measurement was selected as lumbar 1 and 5 facets, lumbar 4-5, lumbar 5-sacral 1 for discs. The highest values were accepted as the loading of that level and structure without making any right-left distinction. Sequential axial loads and 5 N/ m rotational force were applied to the models starting with 100 Newton (N), increasing up to 500 N and then decreasing again. In addition, combined loading was applied as flexion - extension - rotation. The stresses observed in all these structures were analyzed. In the analyzes, the reaction forces formed on the intervertebral disc and facet joints and the maximum equivalent stresses (MEG) acting on these regions were evaluated in terms of Newton (N) /mm2, i.e. Megapascal ( MPa ). The reaction forces were obtained vectorially in terms of N. MEGs affecting the discs show that the L5-S1 disc is exposed to more tension than L4-5 and the loading is much higher than flexion-extension. No significant difference was found between these two disc levels in terms of rotational and cyclic loading. In cases where the psoas and multifidus muscles are hypertrophied at the same time, there was a decrease in MEGs at both levels, especially in flexion and extension, more pronounced in the L5-S1 disc compared to the reference model. However, the highest loading was observed in flexion. It was observed that it was in the L5-S1 disc in the model where the multifidus was weak and the iliopsoas was strong (Model 4).