Alışveriş merkezlerinde gürültü kontrolü ve alınacak yapısal önlemler: Ankara'da iki alışveriş merkezinde örnekleme
Noise control and constructual preventions at shopping centers: Two examples in Ankara
  1. Tez No: 134051
  2. Yazar: KADER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTBUL KAYILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE GÜRÜLTÜ KONTROLÜ VE ALINACAK YAPISAL ÖNLEMLER : ANKARA'DA İKİ ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE ÖRNEKLEME (Yüksek Lisans Tezi) Kader DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2003 ÖZET Alışveriş, eskiden olduğa gibi günümüzün de vazgeçilmez bir kavramıdır ve her dönemde ve her toplamda mekansal karşılığını bulmuştur. Bir değişim süreci sonunda alışveriş merkezi olarak nitelenen mekanlar ortaya çıkmıştır. Sanayi Devrimi sonrasında alışveriş merkezlerindeki gürültünün niteliği değişmiştir. Alışveriş eyleminin gerçekleşebilmesi, insan sağlığının korunması ve konuşmanın anlaşılabilirliğinin sağlanması gibi gereklilikler nedeniyle, alışveriş merkezlerinde gürültü kontrolü konusu bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Bu amaçla, bu çalışmada, alışveriş merkezleri ile ilgili olan kavram ve tanımlardan, gerekli okluğu belirlenenler açıklanmıştır. Bu çerçevede gürültü, hacim akustiği ve alışverişle ilgili çeşitli kavramlara yer verilmiştir. Bunun ardından alışveriş merkezlerinin oluşumu ortaya koyulmuştur. Bunun için, alışveriş eyleminin tarihsel gelişim süreci araştırılmıştır. Alışveriş mekanlarının gelişimi ise Antik dönemdeki, Anadolu'ya yerleşen Türklerdeki, Türk ticaretindeki geleneksel alışveriş yapıları ile Sanayi Devrimi ve Batıdaki gelişmeler üzerinden irdelenmiştir, örnek olarak, Ankara'daki alışveriş merkezlerinin oluşuma ve mekan dönüşümleri detaylı bir şekilde verilmiştir. Belirlenen alışveriş merkezlerinde gürültü analizi yapılmıştır.11 Belirlenen bu mekanlarda yapı içindeki gürültüler açıklanarak gürünü sorunları tespit edilmiştir. Ayrıca bu sorunları ortadan kaldırmak için atanacak yapısal önlemler ortaya koyulmuş ve çözümler üretilmiştir. Bilim Kodu : 601.01.00 Anahtar Kelimeler : Alışveriş, Alışveriş Merkezleri, Gürültü, Gürültü Kontrolü Sayfa Adedi : 184 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mutbul KAYILI
Özet (Çeviri)
m NOISE CONTROL AND CONSTRUCTUAL PREVENTIONS AT SHOPPING CENTERS: TWO EXAMPLES IN ANKARA (M.Sc Thesis) Kader DEMİR GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2003 ABSTRACT Shopping is one of the most important concepts of human beings. Shopping spaces have some characteristics for different societies and times. By the progressing of shopping centers, noise problem started to affect these buildings. In this thesis, the subject of noise control was explained because of the necessitates that realizing the shopping action, protecting the health of human, intelligible talking etc In this thesis, some of the concepts, which are about noise, room acoustics and shopping have been explained. After that, information has been given about progressing of shopping centers. First, the historical development of the shopping action has been mentioned. After that, the formation of shopping centers has been examined under the titles of shopping spaces in ancient Greek and Roma and in Anatolia, traditional Turkish shopping spaces and effects of Industrial Revolution on the development of shopping centers. Transformation of commercial spaces of Ankara into modern styled shopping centers has been studied as an appendix part. Besides, the noise problems of shopping centers have been determined. In addition, noise control and constructual preventions have been explained and solutions have been preferred.IV Science Code : 601.01.00 Key Words : Shopping, Shopping Centers, Noise, Noise Control Page Number : 184 Adviser : Prof. Dr. Mutbul KAYILI