Speckle masking for hybrid cryptology
Hibrit kriptolama için benekli maskeleme
- Tez No: 597217
- Danışmanlar: Prof. Dr. REMZİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşması ile artan veri miktarı, bilim dünyasında bu verilerin korunmasına ilişkin yapılan çalışmaların da artmasına sebep olmuştur. Bu tez hem çokça kullanılan optik şifreleme sistemlerinin hem de çoklu görüntü şifreleme metotlarının sorunlarını ele alarak yeni bir optik görüntü şifreleme sistemi geliştirmek için yazılmıştır. Double random phase encoding (DRPE), phase truncated Fourier transform (PTFT) ve difraktif görüntüleme tabanlı optik görüntü şifreleme sistemlerinin zayıflıklarını gidererek difraktif görüntüleme ve görüntü gizleme algoritmalarını birleştiren hibrit metot geliştirilmiştir. Gizleme aşamasında kullanılan taşıyıcı ve parametreler hibrit metoda ek anahtar alanı sağlarken aynı anda birden fazla görüntünün şifrelenmesini de sağlamaktadır. Doğrusal olmayan yapı da geliştirilen hibrit metot ile PTFT, DRPE ve difraktif görüntüleme sistemlerinin yaşadıkları sıkıntılar giderilebilmiştir. Çoklu görüntü şifreleme metotlarının yaşadıkları problemler kısaca ele alınarak compressive sensing ve difraktif görüntüleme tabanlı hibrit çoklu görüntü şifreleme metodu geliştirilmiştir. Uzay çoklama sayesinde görüntüler tek düzlemde birleştirilebilmiş ve yetkilendirilebilmiştir. Görüntülerin fazını ve genliğini ayırarak yeniden birleştiren yöntem ile de görüntüleri taşıyan matrisin boyutu daha da düşürülmüştür. Doğrusal olmayan bir yapıya sahip olan metot çoklu görüntü şifreleme metotlarının sorunlarını çözebilmektedir. Bu tezde, her iki hibrit metot için de kullanılan difraktif görüntüleme ile görüntüleri kodlama aşamasında biri özel diğeri ise her şifrelemede değişen ve her alıcı için farklı değerlerden oluşan genel bir anahtar olmak üzere iki farklı maske kullanılmaktadır. Şifrenin çözülebilmesi için iki maskenin de olmak zorunda olması ve 256*256 matris boyutunda ki bir görüntü için bu maskelerin doğru bir şekilde elde edilebilmesi için gerekli olan olasılık sayısının birinci hibrit metot için 256^2*512*512 ve ikinci metot için 256^2*256*256 olması hibrit metotlara güçlü bir anahtar alanı sağlamaktadır. Bu çalışmada geliştirilen iki farklı hibrit metot ile optik görüntü kriptolama ve çoklu görüntü şifreleme metotlarına farklı çözümler sunulmaktadır. Yapılan bu çalışma pratik uygulama için daha da geliştirilebilir ve gelecek çalışmalar için de örnek olabilir.
Özet (Çeviri)
The increasing amount of data with the increasing use of the Internet has led to an increase in the studies on the protection of these data in the scientific world. This thesis has been written to develop a new optical image encoding system by addressing the problems of both commonly used optical encryption systems and multiple image encryption methods. Hybrid method has been developed combining diffractive imaging and image hiding algorithms by considering the weak points of double random phase encoding (DRPE), phase truncated Fourier transform (PTFT) and diffractive imaging based optical image encryption systems. The carrier and the parameters used in the hiding step provide additional key space in the hybrid method while simultaneously encrypting more than one image. The problems of PTFT, DRPE and diffractive imaging systems can be solved by the hybrid method developed in nonlinear structure. The problems faced by the multiple image encryption methods are briefly discussed and a hybrid multiple image encryption method based on compressive sensing and diffractive imaging is developed. Space multiplexing enables images to be combined on a single plane and authorized for different users. By recombining the phase and amplitude of the images, the size of the matrix carrying the images is further reduced. The method with a non-linear structure can solve the problems of multiple-image encryption methods. In this thesis, in the coding stage of the images with diffractive imaging used for both hybrid methods, two different masks are used, one is a private key and the other one is a public key that changes at each encryption and consists of different values for each receiver. The fact that both masks must be on the receiving side in order to decrypt the password and the total number of probabilities to be tried to obtain these masks correctly for the first method is 256^2*512*512 and for the second method is 256^2*256*256 for a 256*256 matrix sized image, which provides strong key space to hybrid methods. Two different hybrid methods developed in this study provide different solutions to optical image encryption and multiple image encryption methods. This study could be further developed for practical application and could be an example for future studies.