Ciddi aort darlığı nedeni ile transkateter aort kapakimplantasyonu yapılan hastalarda sol ventriküldiyastolik fonksiyonları, sağ ventrikül fonksiyonları vepulmoner pulse transit zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular diastolic function, right ventricular function, and pulmonary pulse transit time in patients undergoing TAVI for severe aortic stenosis
  1. Tez No: 925663
  2. Yazar: CEREN ÖZDEMİR AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BURAK AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş: Aort darlığı, gelişmiş ülkelerde en sık görülen kapak hastalığı olup, yaşlanan popülasyonla birlikte prevalansı artmaktadır. Semptomatik ciddi aort darlığı tedavi edilmezse sağkalım belirgin şekilde düşmektedir. Başlangıçta, yalnızca cerrahi riski yüksek olan veya ameliyat edilemeyen hastalar için önerilen Transkateter Aort Kapak İmplantasyonu (TAVİ), sonrasında yapılan randomize kontrollü çalışmalar ve uzun dönem sonuçlar doğrultusunda düşük riskli hasta gruplarında da etkili ve güvenli bir seçenek olduğunu kanıtlamıştır. Çalışmamızda, ciddi aort darlığı olan hastalarda TAVİ işleminin klinik ve fonksiyonel kapasiteye etkileri ile sol ventrikül diyastolik fonksiyonları ve sağ ventrikül fonksiyonları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Sağ ventrikül miyokardiyal performans indeksi, RV-PA coupling, Triküspit Anüler Fraksiyonel Kısalma (TAFK), speckle-tracking ekokardiyografi ve pulmoner pulse transit zamanı (pPTT) gibi parametreler kullanılarak TAVİ sonrası ekokardiyografik ve vasküler değişiklikler değerlendirilecektir. Bu parametrelerdeki değişimlerin MACCE ve mortalite ile ilişkisi ile hasta ve hekim bazlı değerlendirme ölçekleri (KCCQ ve NYHA) arasındaki bağlantılar incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya prospektif olarak ciddi aort darlığı nedeniyle güncel kılavuzlara göre TAVİ kararı verilmiş olup 10.07.2023−01.11.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalında TAVİ yapılmış 58 hasta alınmıştır. 8 hasta ekokardiyografik görüntülerinin optimal olmaması veya bilgilerinin eksik olması nedeniyle çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların ortalama takip süresi 444 ± 20 gündür. Hastaların yaşları 65 ile 94 yıl arasında değişmekte olup ortalama 79 ± 6 yıldır. TAVİ işlemi öncesi hastane yatışlarında ve işlem sonrası 6. Ay vizitinde değerlendirilmiştir. Protez kapak varlığı, konjenital kalp hastalığı, supravalvüler veya subvalvüler aort darlığı, mitral stenozu, evde oksijen kullanımını gerektiren akciğer hastalığı, aktif malignensi, inflamatuvar veya romatolojik hastalıklar dışlama kriterleri olarak belirlenmiştir. Tüm hastalara ekokardiyografi, elektrokardiyografi ve laboratuvar kan testleri yapılmış; semptomları değerlendirilmiş ve yaşam kalitesi ile fonksiyonel durumlarını değerlendirmek amacıyla Kansas City Kardiyomiyopati Anketi (KCCQ) uygulanmıştır. Bulgular: TAVİ işlemi öncesi ve 6 ay sonrasında yapılan prospektif değerlendirmede, işlem sonrası E/e' oranında azalma, E' lateral ve septal velositelerinde ve MAPSE'de anlamlı artış; LAVi ve diyastolik disfonksiyon derecesinde ise anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Diyastolik disfonksiyon değişiminin büyük ölçüde evre 2'den evre 1'e geçişle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, pPTT, düzeltilmiş pPTT, RV FAC, TDI S', TAFK ve RV-PA coupling değerlerinde anlamlı artış saptanırken, RV serbest duvar straini ve RV MPI'de belirgin bir değişiklik görülmemiştir. Primer sonlanım (MACCE) açısından, işlem sonrası KCCQ-12 skoru, E/e', sağ atriyum alanı, RV-PA coupling ve NT-proBNP değerlerinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Primer sonlanım noktalarını en iyi açıklayan modelin, Agatson skoru ve KCCQ-12 Summary Skoru'nu içeren model olduğu belirlenmiştir. Mortalite ile ilişkili analizlerde, sağ atriyum alanı ve SPAP'ın mortalite görülen hastalarda anlamlı şekilde daha yüksek olduğu; buna karşılık RV TDI S', TAPSE, RV FAC, RV-PA coupling ve TAFK değerlerinin mortalite görülen hastalarda anlamlı şekilde daha düşük olduğu görülmüştür. Çok değişkenli Cox analizinde yalnızca sağ atriyum alanı bağımsız bir prognostik faktör olarak saptanmış ve ROC analizinde mükemmele yakın bir ayırt edicilik performansı sergilemiştir (AUC: 0.904). Sonuç: TAVİ işlemi sonrasında sol ventrikül diyastolik disfonksiyon derecesindeki azalma, RV-PA coupling, RV FAC, TDI S' ve TAFK gibi sağ ventrikül fonksiyon parametrelerindeki artış, her iki ventrikülün fonksiyonlarında objektif iyileşmeler olduğunu göstermektedir. Pulmoner pulse transit zamanı (pPTT) işlem sonrası istatiksel anlamlı artmasına rağmen, MACCE ve mortalite ile anlamlı ilişki göstermediği belirlenmiştir. Pulmoner dolaşımdaki adaptasyon süreçlerini anlamak açısından değerli bir parametre olarak öne çıksa da, klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. RV MPI ve RVfwLS'nin işlem sonrası anlamlı değişiklik göstermemesi de, bu parametrelerdeki etkilerin daha uzun süreli takiplerde veya daha geniş örneklemlerde belirgin hale gelebileceğini düşündürmüştür. Sağ atriyum alanı ve RV-PA coupling, mortalite üzerinde en anlamlı bağımsız prognostik faktörler olarak belirlenmiş ve sağkalım tahmininde önemli rol oynadıkları görülmüştür. İşlem öncesi KCCQ-12 skoru, NT-proBNP, E/e' ve sağ atriyum alanı, MACCE riskini öngörmede anlamlı bulunmuş, bu parametrelerin risk değerlendirme ve hasta yönetiminde dikkate alınabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, Agatson skoru ve KCCQ-12 Summary Skoru'nu içeren modelin, primer sonlanım noktalarını en iyi açıklayan model olması, klinik yönetimde güçlü bir araç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic stenosis represents the most prevalent valvular heart disease in developed countries, with its incidence rising in parallel with the aging population. In the absence of treatment, symptomatic severe aortic stenosis is associated with markedly reduced survival. Initially restricted to patients deemed high-risk or inoperable, Transcatheter Aortic Valve Implantation (TAVI) has subsequently demonstrated efficacy and safety in low-risk populations through robust evidence from randomized controlled trials and long-term outcome studies. The present study seeks to investigate the impact of TAVI on clinical and functional capacity, as well as its effects on left ventricular diastolic function and right ventricular performance in patients with severe aortic stenosis. Post-TAVI echocardiographic and vascular changes will be evaluated through advanced parameters, including the right ventricular myocardial performance index, right ventricular-pulmonary artery (RV-PA) coupling, tricuspid annular fractional shortening (TAFS), speckle-tracking echocardiography, and pulmonary pulse transit time (pPTT). The study will further investigate the associations between changes in these parameters and the occurrence of major adverse cardiovascular and cerebrovascular events (MACCE) and mortality, alongside their correlations with patient-reported outcomes assessed by the Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) and clinician-assigned New York Heart Association (NYHA) functional classifications. Materials and Methods: The study prospectively included 50 severe aortic stenosis patients deemed eligible for TAVI according to current guidelines. These patients underwent TAVI at the Department of Cardiology, Ankara Bilkent City Hospital, between July 10, 2023, and November 1, 2024. Eight patients were excluded from the study due to suboptimal echocardiographic imaging or incomplete data. The mean follow-up duration of the patients was 444 ± 20 days. The patients' ages ranged from 65 to 94 years, with a mean age of 79 ± 6 years. Exclusion criteria included the presence of a prosthetic valve, congenital heart disease, supravalvular or subvalvular aortic stenosis, dynamic left ventricular outflow tract obstruction, mitral stenosis, lung diseases requiring home oxygen therapy, active malignancy, and inflammatory or rheumatologic diseases. Echocardiography, electrocardiograms (ECG), laboratory blood tests, and clinical examinations were performed for all patients. Symptoms were assessed, and the Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) was administered to evaluate their quality of life and functional status. Results: In the prospective evaluation conducted before and 6 months after the TAVI procedure, a significant decrease in the E/e' ratio and notable increases in E' lateral and septal velocities, as well as MAPSE, were observed post-procedure. A marked reduction in LAVI and diastolic dysfunction grade was also identified, with the improvement in diastolic dysfunction primarily driven by a transition from Grade 2 to Grade 1. Additionally, significant increases were detected in pPTT, adjusted pPTT, RV FAC, TDI S', TAFK, and RV-PA coupling values, while no notable changes were observed in RV free wall strain or RV MPI. Regarding the primary endpoint (MACCE), post-procedural KCCQ-12 score, E/e', right atrial area, RV-PA coupling, and NT-proBNP values were found to be significant predictors. The model incorporating Agatson score and KCCQ-12 Summary Score emerged as the most robust in explaining the primary endpoints. In mortality-related analyses, right atrial area and SPAP were significantly higher in patients who experienced mortality, whereas RV TDI S', TAPSE, RV FAC, RV-PA coupling, and TAFS values were significantly lower in this group. Multivariate Cox regression analysis identified right atrial area as the sole independent prognostic factor for mortality. Furthermore, ROC analysis demonstrated an excellent discriminative performance for right atrial area (AUC: 0.904). Conclusion: Following TAVI, a reduction in left ventricular diastolic dysfunction grade, alongside significant improvements in right ventricular parameters such as RV-PA coupling, RV FAC, TDI S', and TAFK, demonstrated objective enhancements in the functional performance of both ventricles. Despite a significant post-procedural increase in pulmonary pulse transit time (pPTT), no statistically significant association was observed between pPTT and MACCE or mortality. While pPTT appears to be a valuable marker of pulmonary circulatory adaptation, its clinical implications require further investigation through larger studies. The absence of significant changes in RV MPI and RVFWLS post-procedure suggests that potential effects on these parameters may become evident with extended follow-up durations or in larger patient populations. Notably, right atrial area and RV-PA coupling emerged as the most significant independent prognostic factors for mortality, underscoring their importance in survival prediction. Additionally, pre-procedural parameters such as KCCQ-12 score, NT-proBNP, E/e', and right atrial area were found to be significant predictors of MACCE, highlighting their relevance in clinical risk stratification and patient management. The model incorporating Agatson score and KCCQ-12 Summary Score was identified as the most effective in predicting primary endpoints, demonstrating its potential utility as a robust tool in clinical decision-making, particularly for high-risk patient populations.