Katmanlı imalat teknolojileri ile ayarlanabilir rijitlikte doku iskelesi tasarımı
Design of tissue scaffold with tunable stiffness using 3d additive manufacturing technologies
  1. Tez No: 597218
  2. Yazar: BEKA ÇOTUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜRŞAD SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Bioengineering, Biotechnology, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
3 boyutlu yazdırma teknolojileri doku mühendisliğinde 1980'li yıllardan beri kullanılmaktadır. Doku mühendisliğinde, organın inşası için gerekli olan doku iskeleleri 3 boyutlu biyoyazdırıcılarla hızlı bir şekilde üretilerek bu alanın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Doku iskeleleri hücrelerin yaşayabilmesi ve organın gelişiminde başarılı olabilmesi için biyouyumluluk, biyoçözünürlük, büyüme faktörleri yanında gözeneklilik, mekanik dayanım gibi tasarımsal gereksinimleri de bulunmaktadır. Yazdırılacak organın yapısına göre mekanik rijitlik gereksinimleri de değişmektedir. Bu çalışmada doku iskelelerinin mekanik dayanım ve gözeneklilik tasarım gereksinimlerine uygun olarak, yazdırılacak organa göre mekanik rijitliği değiştirilebilen bir yapı tasarlanmıştır. Yapının mekanik özelliklerinin değerlendirilebilmesi açısından tasarlanan doku iskelesine ait değiştirilebilir parametreler belirlenmiş; Ansys tasarım ve analiz programında parametrik analizler yapılmıştır. Elde edilen elastisite modülü ve gözeneklilik sonuçları daha önceki çalışmalarla kıyaslanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, bu alanda daha önce yapılan çalışmalarla paralellik göstermiş, gözeneklilik ve katmanlar arası mesafe arttıkça elastisite modülünün arttığı sonuçlarla ve grafiksel olarak sunulmuştur. Bu araştırma sayesinde, tasarlanan doku iskelesindeki parametreleri değiştirerek, organlarda istenen rijitliğin sağlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
3D printing technologies have been used in tissue engineering since the 1980s. Tissue scaffolds necessary for the construction of the organ in tissue engineering are rapidly printed by 3D bioprinters and contribute to the development of this area. Tissue scaffolds have requirements such as biocompatibility, biodegradability, growth factors as well as design requirements as porosity and mechanical strength to survive and support organ development. Mechanical stiffness requirements vary according to the structure of the organ to be printed. In this study, a novel structure with tunable mechanical stiffness is designed according to mechanical strength and porosity design requirements of the tissue scaffolds to be printed. In order to evaluate the mechanical properties of the structure, variable parameters of the scaffold model were determined; parametric analyses were performed in Ansys design and analysis program. The resulting elasticity modulus and the porosity results were compared with previous studies. Data obtained in current research work were shown to be in line with the previous studies; the elasticity modulus increased as the porosity and the distance between the layers increased, which are represented by results and graphics. By means of this research, it has been shown that the desired stiffness in the organs can be achieved by changing the parameters in the tissue scaffold prepared in this work.