Çocukluk çağı tümörlerinde baş-boyun bölgesi haricinde oluşan neoplazmların tedavisinde kullanılan antineoplastik ajanların diş ve çene gelişimi üzerine etkisi
- Tez No: 59722
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Onkoloji, Dentistry, Oncology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
116 ÖZET Çocukluk çağı tümörlerinde baş-boyun bölgesi haricinde oluşan neoplazmaların tedavisinde kullanılan antineoplastik ajanların diş ve çene gelişimi üzerine etkisi 30 çocuk hasta üzerinde araştırılmıştır. Çalışmamız, tümör lokalizasyonu baş-boyun bölgesi dışında oluşan, yaşları 3 ila 14 arasında değişen, kemoterapi uygulanan ve sistemik başka herhangi bir hastalığı olmayan çocuk hastalar ile yapılmıştır. Bu hastalardan, kemoterapi tedavisi başlangıcında, tedavinin sonunda ve tedavi bitiminden itibaren 12.ay'da radyografiler çekilerek diş ve diş kökünün uygulanan kemoterapötik ajanlardan etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Ortaya çıkan sonuç ise, uygulanan kemoterapinin süresi ve neoplazmaların tipleri oluşan komplikasyonlar üzerine herhangi bir etkiye sahip olmadığıdır. Çalışma grubumuzu oluşturan çocuklarda, sürmede gecikme, kök agenezi, kökte incelme, apeksifikasyonda gecikme ve fizyolojik kök rezorpsiyonunda gecikme görülmüştür. Bu komplikasyonların uygulanan kemoterapötik ilaçların geç etkileri olarak ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY The effect of antineoplastic agents, which are used on the treatment of neoplasmas existed out of the head and neck in the childhood tumours, on the tooth and the jaw were searched on 30 child patients. Our search were made on the children whose tumour localisation were out of head and neck, whose ages vary between 3 and 14, who were treated by chemotheraphy and who do not have any other systematic illnesses. The treatments were applied to these patients in three steps. At the beginning of chemotheraphy, just at the end of treatment and in the 12. month after the end of treatment by radiographics it was observed whether the teeth and the roots were affected by the applied chemotherapathic agents or not. As a result it was seen that the period of the applied chemotheraphy and the types of neoplasms have no effect on the existed complications. It was observed delay on apperiance of the teeth, root agenesia, thinner roots, delay on apexification and physiological root resorpsion on these children. It was concluded that these complications occured as the late effects of the applied chemotherapathic agents.