Premolar dişlerde farklı sürelerde gerçekleştirilen intrüzyonu takiben oluşan kök rezorpsiyonunun radyolojik ve topografik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 59723
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı insan üst premolar dişlerine farklı sürelerle uygulanan intrüziv kuvvetlerin kök boyu ve kök yüzeyinde oluşturduğu değişiklikleri radyografik ve topografik olarak değerlendirmektir. Ortodontik tedavi planına göre üst çenede çift taraflı 1. veya 2. premolar çekimine gereksinim duyan 50 hasta 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grupta 1 ay, 2. grupta 2 ay ve 3. grupta ise 3 ay süreyle, 2 ounce'luk bir kuvvetle premolar intrüzyonu gerçekleştirilmiştir. Üst çenede bir taraftaki premolar deney dişi olarak intrüze edilirken, diğer taraftaki kontrol olarak alınmıştır ve hiçbir kuvvet uygulanmamıştır. Deney ve kontrol sürelerinin başlangıcında ve bitiminde sefalometrik filmler ve kişiye özel akrilik ısırma blokları ve uzun kon tekniği kullanılarak periapikal filmler elde edilmiştir. Dişlerin intrüzyon miktarları sefalometrik filmler üzerinde, kök boylarındaki kısalmalar ise periapikal filmler üzerinde ölçülmüş ve istatistiksel olarak değerlendirilmişlerdir. Deney ve kontrol dişleri çekildikten sonra her gruptan 3'er diş 'Scanning Electron Microscope (SEM) ile incelenmiştir. Her üç grupta da deney dişlerinde anlamlı intrüzyon meydana gelmiştir. Bir aylık gruptaki kök rezorpsiyonu miktarı anlamlı bulunmazken, 2 ve 3 aylık gruplardaki rezorpsiyon anlamlı bulunmuştur. İki ve 3 aylık gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. SEM incelemesinde de bir aylık grupta kayda değer bir rezorpsiyon gözlenmezken 2 aylık grupta rezorpsiyonun şiddetlendiği görülmüştür. İki ve 3 aylık gruplar arasında rezorpsiyonun şiddeti ve tipi yönünden önemli farklılık gözlenmemiştir. The aim of this study was to evaluate the changes in root length and root surface topography in human upper premolars following the application of an intrusive force with different durations. This study was carried out on adolescent patients in whom bilateral extraction of upper first or second premolars was required as part of treatment planning. The patients were divided into three groups. In the first group, intruson lasted one month, and in the second and third groups, two and three months, respectively. The intrusion force was 2 oz. One premolar on one side of the upper arch served as the experimental tooth while the contralateral one was taken as control. Intrusion was measured on lateral cephalograms taken at the beginning and end of the experimental periods. The changes in root length were measured on periapical radiographs taken at the beginning and end of the experimental periods using a long-cone technique and individual acrylic bite blocks. Three teeth from each group were examined under a 'Scanning Electron Microscope (SEM)' following extraction. Significant premolar intrusion took place in all groups. Root shortening in the one month group was not significant, while it was significant in the 2- and 3- month groups. Comparison of the 3-month group with 2-month group showed no significant difference. As for SEM investigation, root resorption in the one month group was minor when compared to 2- and 3-month groups. The resorption pattern in the 2-month group was very similar to resorption in the 3-month group. Root resorption did not increase significantly after two months.
Özet (Çeviri)