Mine erozyonlarında fluorürlerin etkisi
The Effects of fluorides on dental enamel erosions
  1. Tez No: 59721
  2. Yazar: AYŞE ARZU CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SOYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmada deneysel olarak oluşturulan mine erozyonlarına çeşitli uygulama sürelerinde (5, 15 ve 30 dakika), farklı sıklık (tek ve üç kez) ve değişik konsantrasyonlarda (10, 100, 226, 1000 ve 10000 ppm F) fluorürler uygulanmış ve bunların minenin yeniden sertleşmesindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan gömük kanin dişlerin yüzeylerine pH değeri 2.8 olan sitrik asidin 15 dakikalık uygulaması ile deneysel mine erozyonları oluşturulmuştur. Tüm fluorür uygulaması yapılan ve yapılmayan (Kontrol Grubu) dişler, ayrıca 24 saatlik kalsifiye edici çözelti içersine bırakılmıştır. Mine yüzeylerinde başlangıç (BMS), asit uygulaması sonrası (ASMS), 1. yeniden sertleşme sonrası (1.RSMS) ve 3. yeniden sertleşme sonrası (3.RSMS) Vickers mikrosertlik ölçümleri (200 gram, 10 saniye) yapılmış ve buradan sertleşme ile değişim oranları saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre fluorür ön uygulaması yapılmayan ve sadece 24 saat kalsifiye edici çözelti içinde bekletilen dişlerde de (Kontrol Grubu) yeniden sertleşme gözlenmiştir. Ancak fluorür ön uygulamalarının bu sertleşmeyi arttırdığı saptanmıştır. Üç kez tekrarlanan, 1000 ppm F ile 30 dakikalık uygulama grubu (Grup 12); 3. yeniden sertleşme sonrası elde edilen mikrosertlik değeri ile başlangıç mikrosertlik değeri arasında istatistiksel yönden anlamlı fark göstermeyen, böylece ilk sertliğine ulaşan tek grup olmuştur. Erozyon tedavisinde, fluorürlerin uygulama sıklığının; konsantrasyon ve uygulama sürelerinden daha etkin bir faktör olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları ışığı altında mine erozyonlarının yeniden sertleştirilmesinde hekim tarafından yüksek konsantrasyonlu fluorürlerin uygulanması, ayrıca hasta tarafından düşük konsantrasyonlu ağız gargaralarının birlikte kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. 112
Özet (Çeviri)
SUMMAR Y In this study, entitled“The effects of fluorides on dental enamel erosions”, fluorides were applied on human enamel in various frequencies (one and three times) and concentrations (10, 100, 226, 1000 and 10000 ppm F) for different time periods (5, 15, 30 minutes) and the effects of these procedures on the rehardening of enamel were investigated. Experimental enamel erosions were created on the surfaces of the unerupted human canines by the application of citric acid with a pH value of 2.8 for 15 minutes. Both the groups, on which fluorides were applied, and the control group, where no fluoride was used, were stored in calcifying solution for 24 hours. Vickers microhardness measurements (200 gram, 10 seconds) were performed on enamel surfaces before and after acid softening and after the 1st and 3rd rehardening processes, and rehardening and changing rates were determined. According to the results obtained, rehardening was also observed in the control group where no prefluoridation was conducted and only stored in a calcifying solution for 24 hours; however it was determined that prefluoridation increased the rehardening rate. The 3rd rehardening rate value obtained in Group 12 where 1000 ppm F was applied for 30 minutes for three times exhibit no statistically significant difference from the beginning microhardness value prior to the application of citric acid. It was concluded that the frequency of fluoride application is a more important factor than the concentration and treatment period. Therefore the findings in this investigation lead us to the result that high concentrations of fluorides should be applied by clinicians whereas low concentrated mouth rinses should be chosen by the patients in order to accelerate the rehardening process of enamel erosions. 113