Anadolu kestanesi (Castanea sativa)'nde rakıma bağlı varyasyon
Anatolian chestnut (Castanea sativa), depending on the altitude variation
- Tez No: 597237
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Kastamonu'ya bağlı Abana ilçe sınırları içerisindeki Anadolu Kestanesi (Castanea sativa) yapraklarının morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik ölçümlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma karışık (meşe, kayın, gürgen, karaçam, sarıçam) meşcerelerde, orta (%41-70) ve tam kapalı (%71-100) meşcerelerde yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında morfolojik ölçümler için bazı yaprak parametrelerinden, lamina (yaprak ayası) genişliği, petiol (yaprak sapı) uzunluğu, lamina uzunluğu, yaprak uzunluğu, lateral (yanal) damarlar arasındaki mesafe, diş genişliği, diş uzunluğu, yaprak sapı ile yaprak tabanı arasındaki açı, ana damar ile yan damar arasındaki açı ölçülmüştür. Mikromorfolojik ölçümler için SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ile belli yükseklik kademelerinden toplanan yaprakların stomaların stoma boyu, stoma eni, stoma por açıklığı boyu, stoma por açıklığı eni, stoma boyunun stoma enine oranı ve stoma yoğunluğu değerleri incelenmiştir. Son olarak anatomik ölçümler için farklı yükselti kademelerinden alınan odun örneklerinde Lif Boyu, Lif Çeper Kalınlığı, Elastiklik Katsayısı, Rijidite Katsayısı, Mühlstep Oranı ve Runkel Oranı, Lif Çapı, Lümen Genişliği, Keçeleşme Oranı, 'F' Faktörü değerleri incelenmiştir. Ölçümleri yapılan Anadolu kestanesi yapraklarının rakıma bağlı varyasyonlarını belirlemek için istatistiksel analizler yapılmış ve çalışılan karakterler bakımından rakıma bağlı olarak en az % 95 güven düzeyinde farklılıklar çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the morphological, micromorphological and anatomical measurements related to Anatolian Chestnut (Castanea sativa) leaves within the borders of Abana district of Kastamonu province. Moreover, this study was conducted within mixed (oak, beech, hornbeam, black pine, yellow pine), medium (41-70%) and fully closed (71-100%) forest stands. Some leaf parameters were measured as part of this study. These parameters include leaf blade width, petiole length, leaf blade length, leaf length, distance between lateral veins, teeth width, teeth length, angle between the leaf base, and petiole and angle between the midrib and lateral veins. With regard to micromorphological measurements; stoma size, stoma width, length and width of pore openness, ratio of stoma length to width, and stoma density values were examined using leaves collected from different elevation stages through Scanning Electron Microscope (SEM). Finally, fiber length, fiber wall thickness, elasticity coefficient, Rigidity coefficient, Muhlstep Ratio, Runkel Ratio, fiber diameter, lumen width, felting ratio, and F factor values were examined using wood samples of different elevation stages. Statistical analyses were undertaken in order to identify the altitude variation in the measured Anatolian Chestnut leaves. As a result, a difference with a confidence level of at least 95% was observed for examined species according to altitude.