Argümantasyon modelinin maddenin değişimi ünitesinin öğretiminde öğrencilerin başarı, tartışmacı tutum ve problem çözme algısına etkisi
The effect of argumentation modal implemented in the unit 'change of matter' on students' achievements, argumentative attitude, perceptions of problem solving
- Tez No: 597242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmada argümantasyon yönteminin ortaokul 5. sınıf Fen Bilimleri dersinde kullanımının öğrencilerin fen başarılarına, tartışmacı tutumlarına ve problem çözme algılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar uygun örnekleme yöntemiyle Hatay ili Defne ilçesindeki bir ortaokul seçilerek yansız atama yoluyla deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmada ön test- son test eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Madde ve Değişim Ünitesi Başarı Testi”, önceki çalışmalardan uyarlanan“Tartışmacı Tutum Ölçeği”ve“Problem Çözme Envanteri”ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılarak betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın kontrol grubunda dersler MEB(2013)'in önerdiği Fen Bilimleri öğretim programına göre işlenirken deney grubunda argümantasyon etkinlikleri kullanılarak dersler yürütülmüştür. Öntestler uyglandıktan sonra her iki grupta çalışmalara aynı zamanda başlanmış ve uygulama 20 saat (5 hafta) sürmüştür. Uygulama sonunda aynı testler sontest olarak uygulanmıştır. Sonuçta argümantasyon yönteminin mevcut programa göre akademik başarıda istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığı; bunun yanı sıra tartışmacı tutumlarını olumlu yönde değiştirdiği ve problem çözme becerileri algılarına eşit oranda etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of Primary School 5th class students' science achievements, arguer attitude and problem solving sense in Science Lesson. The participants constituted by selecting a primary school in Defne/ Hatay by convinience sampling method using impartial designation. At research used pretest- posttest nonequalized control group quasi- experimental design. Data collected by“Material and Change Unit Success Test”prepared by reseacher,“Arguer Attitude Scale”and“Problem Solving Inventory”addapted from previous studies. Data analysis by using SPSS packet programme, benefit from descriptive and inferental statistic method. Lessons performed the activities of recommended by the Ministry of National Education (2013) in control group and argumentation activities in experimental group. After appliying pretests, lessons started at the same time in both groups and aplication continued 20 hours (5 weeks). After aplication the same tests appliying as posttests. In conclusion ABSL (Argumentation Based Science Learning) method didn't creat statistically significant different as far as present programme in academic success; besides determined effected positively to argumentative skills sense and effected on an equal basis to problem solving skills sense.