Emevî halifelerinin günlük hayatları
Daily lives of The Umayyad caliphes
- Tez No: 597247
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hz. peygamberin vefatından sonra hz ebubekirin seçilmesiyle halifelik makamı ortaya çıkmıştır. Çeşitli seçim yöntemleri ile göreve gelen Hulefa-i Raşidin döneminden sonra halifelik emeviler tarafından Saltanata dönüştürülmüştür. Emevîler döneminde halifelerin sadece göreve gelme şekli değişmekle kalmamış, Hulefa-i Raşidin dönemine nazaran halifelerin günlük hayatlarında da çok ciddi değişimler söz konusu olmuştur. Emevî halifeleri, devlet yönetimindeki uygulamaları ve günlük hayatlarındaki bozulmalar nedeniyle her zaman eleştiri odağında olmuşlardır. Muaviye b. Ebi Süfyan ile başlayan Emevî Hilafet zinciri Muhammed b. Mervân ile son bulmuştur. Emevî halifeleri, çoğunlukla günlerini şiir, müzik, içki, oyun, eğlence ile geçiren kimseler olarak anlatılmaktadır. Bu Araştırmada bu hususlar ile ilgili bilgilerin derlenmesi ve bu husustaki doğru bilgilerin tespit edilip abartılı bilgilerin ayıklanması hedeflenmiştir. Bu Araştırma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Emevî devletini oluşturan Kureyş kabilesinin Benu ümeyye kolunun Emevî Devleti olma yolundaki süreçlerine ve Emevî Devleti siyasi tarihine kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde ise Emevî halifelerinin günlük hayatları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After death of Hz. Prophet Muhammad, with the elected Hz. Abubekir Caliphate arose. Caliphate turned into reign after Rashidun caliphate that were taken office with the various election system. In the periods of Ummayds not only Caliphate election system changed but olso there were radical changes about their daily life Ummayads caliphates were always in the fire of criticism because of state government and breakdown of daily life Ummayds Caliphates chain which had begun with Muaviye b. Ebu Sufyan came to end with Muhammed b. Mervan Ummayads Caliphates are always defined as ones that spend their times with drink, entertainment. With this study we aimed to elect some exaggerated information and also compile to some informations about daily lives of Ummayads Period This study consists of an introduction and two parts. On the first part, I mentioned about Ummayads's, one of branch of quraysh tribe, process of being state and its some short political history on second part I mentioned about daily lives of Ummayds Caliphates