Mervânî-Emevî halifelerinin fetih siyaseti ve sonuçları
Conquest politics of Marwanid-Umayyad caliphs
- Tez No: 234898
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
?Mervânî-Emevî Halifelerinin Fetih Siyaseti ve Sonuçları? isimli araştırmamızda miladî 684/750 yılları arasında yönetimi elinde tutan Mervânî-Emevî halifelerinin İslam devletinin sınırlarını Orta Asya'nın içlerinden Fransa içlerine kadar genişleten fetih hareketlerine giriştiğine şahit oluyoruz.Tarihin akışı içerisinde kısa sayılabilecek bir zaman diliminde gerçekleşen bu olayları, toplumların birbirleriyle olan ilişkilerini sebep sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmeye çalıştık.Mervânî-Emevî halifelerinin, valilerinin ve komutanlarının fetih siyasetlerini maddeler halinde verirken, bu dönemde iktidara gelmiş her halifenin fetih hareketine girişmediğini, fetihlerin asabiyet kavgalarının olmadığı dönemlerde yoğunlaştığını gördük.Fetihler sonucu İslam devletinin sınırları genişlerken, devlet zenginleşmiştir. Ancak bu durum zaman zaman Emevî devletinin aleyhine sonuçlar da doğurmuştur. Hilafet merkeziyle vilayetler arasındaki mesafe açılmış, bu da devlete karşı isyanlara zemin hazırlamıştır.Mervânî-Emevî halifelerinin, İslam dininin dünyanın değişik yerlerine yayılmasına ve buralarda kalıcı olarak yerleşmesine büyük katkıları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study is named ?conquest politics of marwanid-umayyad caliphs?. İn this study we have witnessed that the marwanid caliphs have reigned between from 684 to 750 A.D. in this period, the boundaries of islamic state were extended from transoxania into france by these caliphs.We evaluated these conquests that have occurred in a short time in terms of folksrelationship of the cause and results.We have explained conquest policy of caliphs, governors and commanders as items. We saw that all of the caliphs did?nt follow the conquest policy and The conquests intensified without any treibal fight.As a result of these conquests, the boundaries of islamic state were extended and state was rich. But this situation damaged to state. The rebellions against the state were increased because the distance between center and surroundings was far away.Marwanid-umayyad caliphs have large contribution to spreading of İslam in the various areas of the world and placing permanently there.