Masseter ve ön temporal kasların aktivitelerinin erken süt dişi kayıplarında ve yertutucu uygulaması sonrasında elektromyografik olarak incelenmesi
Analyses of electromyographic activities of anterior temporal and masseter muscles in children with and without space maintainers
- Tez No: 59725
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Elektromyografik (EMG) analizler kasların morfolojik ve fonksiyonel değişikliklerinin tanımlanmasında günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çiğneme kaslarının fonksiyonel değişimi konusundaki bu çalışma miks dentisyonda 6-11 yaşları arasında 27 erkek, 31 kız toplam 58 çocuk üzerinde yapılmıştır. Çocukların 48' ine bir ve birden fazla diş kaybı nedeniyle sabit veya hareketli yer tutucu uygulanmış, 10 çocuk da kontrol grubu olarak seçilmiştir. Apareyli ve apareysiz maximum ısırma kuvveti oluştururken, ön temporal ve masseter kaslarından çift kutuplu gümüş yüzey elektrotları kullanılarak, çift taraflı alınan EMG sinyalleri kaydedilmiştir. Sonuçlar erken süt diş kayıplarında kontrol grubuna kıyasla kas amplitüd değerlerinin daha düşük olduğunu, yer tutucu uygulamasından sonra ise kas amplitüd değerlerinde artış olduğunu göstermiştir. Yer tutucular erken kaybedilen süt dişlerinin yerlerini korumalarının yanısıra çiğneme kaslarının fonksiyonlarını kompanse etme özelliği de gösteren apareylerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analyses of electromyographic activities of anterior temporal and masseter muscles in children with and without space maintainers. Electromyographic ( EMG ) analyses are frequently - used tools for assessing the morphological and functional changes of individual muscles. The study of the functional change of masticatory muscles was carried out on 58 children ( 27 boys, 31 girls ), aged 6-11 years, having mixed dentition. Forty eight children had premature loss of one or more primary teeth and were carried either fixed or removable space maintainers, whereas ten healthy children were chosen as a control group. EMG signals were recorded bilaterally by using bipolar silver surface electrodes from the anterior temporal and masseter muscles while the subjects were performing maximum bite force with and without acrylic removable and band & loop space maintainers. The results showed that the values of the chewing muscle amplitudes of the children having premature loss of primary teeth were significantly lower than the control group and the application of the space maintainers to those children increased those values. It was concluded that beside maintaining the space, such appliances have appropriate function to compansate the tension of the chewing muscles.