Periapikal lezyonlarda prostaglandinler (PGE2, PGF2 alfa) ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
The Research of prostaglandins and biochemical parameters in periapical lesions
  1. Tez No: 59726
  2. Yazar: BUKET AYBAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Apikal lezyonlar ile prostaglandinler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yaptığımız çalışmada, Î.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran klinik ve radyolojik olarak periapikal lezyonu olduğu saptanan 14'ü kadın, 12'si erkek olmak üzere 26 hastanın cerrahi prensiplere uygun olarak elde edilen peri apikal lezyon dokusunda PGE2, PGF2a, protein, lipid idrarında ise PGE2 ve PGF2a düzeyleri incelendi. Kontrol grubu olarak alınan sağlıklı 8 olgunun idrarındaki PGE2 ve PGF2a düzeyleri ölçüldü. PGE2 ve PGF2a ölçümleri radioimmunoassay yöntemiyle ve prote in ile lipid ölçümleri de gravimetrik olarak İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Biyo kimya Anabilim Dalında yapıldı. Apikal lezyonlarda ve bu hastaların idrarında saptanan PGE2 düzeyinin kontrol grubuna göre ileri derecede anlamlı ölçüde arttığı, PGF2a düzeyinin ise anlamlı ölçüde azaldığı saptandı. Yapılan histopatolojik tanı sonucunda periapikal lezyonları apikal granulom ve apikal kist olarak ikiye ayırdığımızda, bu iki grup arasında PGE2 ve PGF2a yönünden anlamlı fark bulunmadı. Periapikal lezyonların protein ve lipid düzeyleri normal dokuya oranla kayda değer bir farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of PGE2, PGF2a, total lipid, protein in tissue and PGE2, PGF2a values in urine. The relation between apical lesions and prostaglandins were investigated. In the present study 26 patients, (14 female, 12 male) who had applied to University of Istanbul, Faculty of Dentistry, Department of Oral Surgery were diagnosed as having periapical lesions were included. Lesions were excised surgically. PGE2, PGF2a, protein and lipid levels of the specimens and PGE2, PGF2ce values in the urine were evaluated. The levels of PGE2 and PGF2a in the urines of 8 adults who were chosen as the control group were detected. PGE2, PGF2a levels and protein, lipid values were determined by Radioimmunoassay and Gravimetric techniques respectively at the Department of Biochemistry, Istanbul Faculty of Medicine, University of Istanbul. PGE2 values of both apical lesions and urine increased significantly as compared to control groups. On the contrary significant decrease in PGF2a level was also observed. Periapical lesions were classified according to their histopathologic characteristics, as apical granulomas and apical cysts. However, no significant difference was found between these two groups regarding the PGE2 and PGF2a levels. The protein and lipid levels of the periapical lesions were within normal levels.